EMRAT/ Korrupsioni në ministrinë e Shëndetësisë, edhe dy në pranga

EMRAT/ Korrupsioni në ministrinë e Shëndetësisë, edhe dy në pranga

13:20, 04/06/2023
A+ Aa A-

Detaje të reja janë zbardhur nga hetimi që çoi në arrestonim ne Joana Duros, sekretare e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë.

Burime zyrtare  nga SPAK, kanë bërë të ditur se janë vënë në pranga edhe dy persona të tjerë, Vladimir Topi, pronari i kompanisë 'Driconos' dhe inxhinieri i firmës që do të fitonte tenderin prej disa milionë eurosh, për supervizimin dhe rikonstruksionin e disa Qendrave Shëndetësore në qarqet Tiranë e Durrës.

Njoftimi i SPAK:

Në vijim të njoftimit të datës 03.06.2023, informojmë se në kuadër të hetimit të procedimit penal nr.10/1 të vitit 2023,  hetuesit e Byrosë Kombëtare të Hetimit në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit kanë ekzekutuar në datën 03.06.2023 dhe 04.06.2023 urdhërat e ndalimit të Prokurorisë së Posaçme ndaj shtetasve V. T. dhe S. Sh., të dyshuar për kryerjen e veprës penale ‘Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë’, në bashkëpunim, parashikuar nga nene 245 dhe 25 i Kodit Penal.

Pas kryerjes së veprimeve hetimore është krijuar dyshimi se vlera e përfituar në mënyrë të parregullt nga shtetasja J.D., me funksionin Sekretare e Përgjithshme në Ministrinë e Shëndetësisë e Mbrojtjes Sociale (në shumën 330.000 lekë), është dhënë si ryshfet nga shtetasi V.T., administrator i operatorit ekonomik ‘Dri…’ sh.p.k, me qëllim për të përfituar në mënyrë të paligjshme nga tenderi i zhvilluar në Ministrinë e Shëndetësisë e Mbrojtjes Sociale, me objekt ‘Lot 1 ‘Supervizim për rikonstruksionin e disa Qendrave Shëndetësore në qarqet Tiranë e Durrës’.

Po ashtu, janë grumbulluar prova që krijojnë dyshimin se shtetasi S. Sh., me detyrë inxhinier pranë operatorit ekonomik ‘Dri…..’ sh.p.k, pasi e ka marrë vlerën monetare prej 330. 000 (treqind e tridhjetë mijë) lekë nga banesa e shtetasit V. T., ja ka dërguar më pas shtetases L. Sh., e cila ishte personi që kishte njohje dhe mbante kontakte me Sekretaren e Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë e Mbrojtjes Sociale, J. D., kjo e fundit e kapur në flagrancë me shumën e vlerës monetare të përfituar në mënyrë të parregullt.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco