Tensionet në veri të Kosovës/ Ja çfarë kërkojnë krerët e Listës Serbe për largimin e protestuesve

Tensionet në veri të Kosovës/ Ja çfarë kërkojnë krerët e Listës Serbe për largimin e protestuesve

08:24, 29/05/2023
A+ Aa A-

Dita e hënë ka nisur sërish me tensione në 4 komunat në veri të Kosovës. Qytetarët serbë kanë nisur protestën, ndërsa në të katërta komunat ka prezencë të shtuar të policisë së Kosovës dhe të KFOR.

Në komunën e Zveçanit, pak minuta më parë, policia u detyrua të hidhte gaz lotsjellës në derën e godinës për të larguar protestuesit.

Ndërkohë mësohet se Lista Serbe ka shtruar dy kërkesa për largimin e protestuesve nga objekti i komunës, të cilat kanë të bëjnë me largimin e policisë së Kosovës nga zona dhe dorëheqjen e kryetarëve të rinj të zgjedhur në zgjedhjet e 23 prillit.

Kujtojmë që BE dhe SHBA kanë dalë kundër këtij veprimi të qeverisë së Kosovës, ndërsa Vuçiç u shpreh se situata është më e tensionuar se kurrë më parë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco