Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Çfarë po ndodh në Kosovë?

‘Sistem të avancuar vaditjeje dhe kondicionimi’/ Laboratori i drogës në Spanjë, prangoset 31-vjeçari shqiptar

‘Sistem të avancuar vaditjeje dhe kondicionimi’/ Laboratori i drogës në Spanjë, prangoset 31-vjeçari shqiptar

11:30, 29/03/2023
A+ Aa A-

Garda Civile e Valencias ka çmontuar një laborator droge në Chella, duke sekuestruar më shumë se 300 bimë marihuanë gjatë operacionit dhe duke arrestuar edhe  personin përgjegjës.

Në operacion është arrestuar një 31-vjeçar me kombësi shqiptare, i cili akuzohet për veprën penale kultivim dhe prodhim droge dhe një tjetër për mashtrim të energjisë elektrike.

Nga Benemérita theksojnë se agjentët “vunë re një rritje të ndjeshme të aktivitetit në një shtëpi në rajonin e La Canal de Navrrés. Duke dyshuar se mund të ishte një aktivitet i paligjshëm, agjentët filluan operacionin “Lalogon”, për të cilin 8 muaj kanë qenë të nevojshme në një hetim i mundimshëm”.

Pas vëzhgimeve të shumta, hetuesit kanë mundur të verifikojnë kryerjen e aktiviteteve të dyshimta në shtëpi, duke treguar për ekzistencën e një laboratori klandestin brenda, i cili u verifikua në kontrollin e mëpasshëm. Në të u konfirmua se ishte një instalim i kryer nga personel me njohuri profesionale dhe i instaluar për të qëndruar në kohë, duke qenë në gjendje të strehonte shumë më tepër bimë se ato që ndodheshin në momentin e aksioneve.

Gjithçka e gjetur brenda shtëpisë tregonte shkallën e profesionalizmit të objektit, duke bërë të qartë se bëhej fjalë për një laborator të plotë, nga i cili shpërndahej droga e rritur brenda”, thonë të njëjtat burime.

Kështu, nga Garda Civile detajojnë se kultivimi i lokalizuar ka pasur sistem të avancuar vaditjeje dhe kondicionimi, si dhe llamba me intensitet të lartë dhe plehra speciale. “E gjithë kjo nxori në pah teknikën e sofistikuar të kultivimit të përdorur, e cila do të kishte bërë të mundur marrjen e një sasie të madhe marijuane me cilësi të lartë, duke nxjerrë në pah kompleksitetin e operacionit, duke qenë se ishte një kulturë e teknologjisë së lartë dhe e fshehur krejtësisht nga pamja e qytetarët që kishin masa të shumta sigurie ”, vijojnë ata.

Gjatë kontrollit janë sekuestruar 330 bimë marijuanë, përveç instrumenteve të mëposhtëm: 2 kazane përforcues të rritjes, 3 pako qese me vakum, 130 mbjellëse, 4 motorë klimaterikë, 2 dehumidifikues, 1 makinë centrifuguese, 4 filtra karboni, 12 tuba të zinj të zgjatshëm, 6 sirtarë për nxjerrjen e ventilimit, 4 filtra karboni, 33 ventilatorë, 94 llamba halogjene, 2 ndarje të ajrit të kondicionuar, 20 thasë tharëse, 94 çakëll dhe 1 panel elektrik dhe 2 rezervuarë uji.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco