Nga burgu, 2 shqiptarë kërkojnë të shkojnë në punë, prokurori: Qëndrimi në burg është puna më e mirë!

Nga burgu, 2 shqiptarë kërkojnë të shkojnë në punë, prokurori: Qëndrimi në burg është puna më e mirë!

12:01, 24/03/2023
A+ Aa A-

Piancenza, Itali -  Dy shqiptarë, Alket Bafti dhe Ertjon Tosku, që gjenden aktualisht në burg të akuzuar për plagosje, u kërkuan gjyqtarëve t’i dërgonin në “arrest shtëpie” që të kishin mundësi të punonin, pasi kishin gjetur një punë te klientët e tyre.

Faktet datojnë në tetor 2022.

Më 5 tetor 2022 pranë një klubi në rrugën Manfredi ka ndodhur një sherr i dhunshëm mes dy grave, i cili më pas është bërë sherr për shkak të ndërhyrjes së shoqëruesve të tyre përkatës dhe personave të tjerë.

Në përfundim të përleshjes dy persona mbetën të plagosur, ndërsa sulmuesit që ishin identifikuar u arrestuan në ditët më pas, se ata ishin zhdukur sapo kishte mbërritur, policia.

Bëhet fjalë për Alket Baftin dhe Ertjon Tosku, që u çuan të dy në paraburgim.

Gjatë përleshjes, kishin dalë në pah edhe dy vegla pune, një nivel muratori dhe një mistri e jo siç ishte shkruar gabimisht, një shpatë dhe një hu.

Të dy akuzohen për plagë të rënda, por individualisht njëri edhe për grabitje, tjetri për rezistencë ndaj një zyrtari publik.

Se çfarë ka ndodhur dhe përgjegjësitë individuale do të përcaktohen gjatë procesit që u hap më 23 mars me gjykim të menjëhershëm dhe para trupit gjykues të kryesuar nga Stefano Brusati.

Të dy, në sallën e gjyqit, mbrohen nga avokatet Arianna Maggi (për Alket Baftin) dhe Anna Maria Fanzini (për Ertjon Toskun).

Ndërkohë ata i kërkuan gjyqtarit masën e arrestit shtëpiak, pasi të dy thanë se  kishin gjetur një punë të përhershme.

Trupa gjyqësore u rezervua në vendimin për këtë pikë. Por, prokurori përgjegjës për hetimet, Matteo Centini, e kundërshtoi qëndrimin e Alket Baftit: “Ai është një person i rrezikshëm, i cili tashmë ka qëlluar një të ri, ka synimin për t’u fshehur dhe jo vetëm kaq”.

Dhe në fund ai përfundoi me ironi të hidhur, duke komentuar kërkesën e avokatit mbrojtjes: “Në Itali, të jesh në burg, është padyshim mënyra më e mirë për të gjetur punë të përhershme”.

Në fakt, në Pashkët e 6 prillit 2017, Alket Bafti qëlloi në këmbë një djalë maroken, Ayoub, jashtë një lokali në Alseno në Via Emilia. Menjëherë më pas ai u arratis në Piacenza me të fejuarën e tij ku u pritën nga miqtë dhe më pas në Carpaneto.

E fejuara më vonë e la atë dhe shkoi në Xhenova ku kërkoi ndihmë në komisariatin e policisë, ndërsa Bafti për të shpëtuar u dërgua në Parma ku ai mori një tren direkt drejt Riviera Romagnola. Ai u zhduk dhe u rishfaq në Durrës.

Karabinierët zbuluan se ai ndodhej në Gjermani, ku kishte kryer disa vjedhje masive. Dhe aty vuante dënimin me 2 vjet e 5 muaj për disa vjedhje.

Megjithatë, Alket Bafti është i pandehur edhe në një tjetër procedim lidhur me një tjetër episod agresioni të ndodhur në Piacenza dhe gjyqi do të hapet në prill.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco