Lajmi i fundit

EMRAT/ Plagosja me armë në Burrel, identifikohet dhe shpallet në kërkim autori. 8 të shoqëruar

I tradhtoi vetëm gjurma e këpucës: arrestohen hajdutët 'akrobatë', mjeshtra të vjedhjes në Itali

I tradhtoi vetëm gjurma e këpucës: arrestohen hajdutët 'akrobatë', mjeshtra të vjedhjes në Itali

08:19, 22/03/2023
A+ Aa A-

Firence - Një 41-vjeçar dhe një 30-vjeçar shqiptar u arrestuan nga karabinierët. Veprimtaria e tyre shtrihej në të gjithë krahinën - 9 raste grabitjeje. Plaçkë e madhe (60 mijë euro) në para, bizhuteri, orë luksoze, iu gjet.  ë pak më shumë se dy muaj, nga 9 dhjetori deri më 11 shkurt, ata kishin bredhur gjithë krahinën, duke vjedhur aq sa mundën.

Aktiviteti i tyre si hajdutë u pezullua mbrëmjen e së hënës: Karabinierët e komanduar nga kapiten Marco Calò arrestuan shqiptarët Ed Gega dhe Emanuel Rrika, 41 dhe 30 vjeç, për vjedhje të rëndë në bashkëpunim dhe shitjen e mallrave të vjedhura.

Gjurmët e njërës prej këpucëve të tyre të mbetura në një jastëk në një shtëpi që ‘vizituan’ i ka tradhtuar. Hetimi i koordinuar nga prokurori Gianni Tei dhe kërkesa për arrest në burg u firmos nga gjyqtari Fabio Gugliotta, një masë që rezulton nga "graviteti rrethanor i dokumentuar".

Një histori që rastësisht shoqërohet me atë që ndodhi të hënën në drekë në qendër, ndjekja e një Mercedesi (me qira) të ngarë me tërbim nga një shofer i pavëmendshëm ndaj kalimtarëve të shumtë.

Në bord ishin 2 hajdutët shqiptarë, (njëri i kapur) sipas raportimeve të mëparshme, janë kapur gjatë një kontrolli të mundshëm të objektivave, vendndodhjeve të tyre, rrugëve të arratisjes.

Ata grabitën pasdite dhe në mbrëmje: nëntë vjedhje dhe tentativa për vjedhje në një shtëpi në rrugën Righi në Firence, në sheshin Don Pietro Puliti al Galluzzo, në rrugën dell'Arno dhe nëpërmjet Viacce al Girone (treraste), nëpërmjet Faentina alle Caldine, nëpërmjet Rossini në Pontassieve, nëpërmjet della Libertà në S.Casciano, nëpërmjet Falciani në Impruneta.

“Aftësi të mëdha organizative dhe modus operandi të karakterizuara nga një sjellje e pamëshirshme që ka pak të ngjashëm”, shkruajnë karabinierët.

Dhe "seriali mbresëlënës grabitqar" është rezultat i një përgatitjeje të saktë strategjike dhe një ndarje të saktë rolesh për të gjetur shtëpi me interes. Dhe lëvizjet e pronarëve: ata duhej të mungonin në to për të shmangur shqetësimet e pakëndshme.

 Aty pranë priste 41-vjeçari, shofer, me makinë; 30-vjeçari ishte i shkathët, i pavarur që ngjitejnë ulluqe ose mbajtëse të tjera.

Të dy të papunë, lëvizznin lehtësisht.

Veprimtaria kriminale e tyre ishte e lulëzuar: ora luksoze të vjedhura në asnjë mënyrë të veçantë (Baume et Mercier, Rolex, Lorenz, Omega), shuma të mëdha, byzylykë, unaza, gjerdan, parfume, paund ari, çanta. Vlera e plaçkitjeve - dhe vlera madje është ëm pak se realisht - mbi 60,000 euro.

Përcaktuese në hetimin e tyre do të jenë pamjet e videove të survejimit dhe lexuesit e targave dhe një gjurmë këpuce në një jastëk që gjendet në një apartament, i cili mund të mbivendoset në këpucën e njërit prej të dyve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco