Gjyqi në Itali: Si e sajuan shqiptarët pengmarrjen që përfundoi me rrëmbimin e vërtetë nga xhihadistët Alessandro Sandrini iu shit grupit terrorist sirian Hayat Tahrir al-Sham.

Gjyqi në Itali: Si e sajuan shqiptarët pengmarrjen që përfundoi me rrëmbimin e vërtetë nga xhihadistët

09:09, 21/03/2023
A+ Aa A-

"I pandehur dhe paditës për ‘marifetin’ e rrëmbimit në Turqi"

Alessandro Sandrini (në foto), 38-vjeçari nga Brescia, i cili u rrëmbye në tetor të vitit 2016 në Adana të Turqisë, përfundoi në duart e milicive xhihadiste dhe u kthye në Itali më 23 maj 2019 me ndërmjetësimin e shtetit italiani, do të jetë i pandehur dhe palë civile në të njëjtin gjykim.

Seanca paraprake gjyqësore u hap dje.

Mashtrimi dhe simulimi i krimit janë krimet e akuzuara ndaj punëtorit, i cili organizoi rrëmbimin me disa bashkëpunëtorë që prokuroria t’u ndante shpërblimin, por përfunduan në telashe të rënda sepse rrëmbimi u bë i vërtetë.

Kështu që Sandrini me histori droge dhe grabitjesh po kërkon drejtësi, aq sa ka bërë padi civile.

Marifetin e rrëmbimit, për prokurorinë, ai e organizoi me disa persona, ndër ta dhe  shqiptarë: Fredi Frrokajn, 43 vjeç nga Flero; me Olsi Mitrajn, 42 vjeç nga Gussago; me Alberto Zaninin, 55 vjeç nga Mazzano; me Ibrahim Hashem Mohamed Hashad, një 52-vjeçar egjiptian nga Brescia; me Marco Caraffa, një 51-vjeçar nga Catania me banim në Gjermani, të gjithë një gup.

Ata përgjigjen në cilësi të ndryshme për dy rrëmbime për qëllime terroriste.

Shqiptari Fredi Frrokaj në veçanti, sipas prokurorisë, do të  kishte nxitur jo vetëm Sandrinin që të shkonte në Antioki, por edhe ish-sipërmarrësin 63-vjeçar nga Marone, Sergio Zanotti.

Arsyetimi në rastin e Sergio Zanottit ishte blerja e parave të Irakut të dala nga qarkullimi.

Por udhëtimi degjeneroi në një dorëzim misterioz tek xhihadistët në Siri, nga të cilët u lirua më 5 prill 2019.

Sandrini dhe Hashad po përgatiten të diskutojnë për shtyrjen e gjykimit ndërkohë që kanë marrë gjykim të shkurtuar, Frrokaj, Mitraj dhe Zanini.

Kurse Carafe është në pritje për shkak të një defekti në njoftim. Të përfshirë janë dhe tre persona të tjerë: njëri i gjurmuar në Romë, dy të tjerët të pagjurmueshëm. Seanca u shty për në 19 qershor.

Image

Image

Sergio Zanotti u dërgua në Antioki të Turqisë dhe u mbajt atje për tre vjet
 
Image
Alessandro Sandrini iu shit grupit terrorist sirian Hayat Tahrir al-Sham.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco