FSK e shpëton një fëmijë dy vjeç në Turqi

FSK e shpëton një fëmijë dy vjeç në Turqi

18:12, 08/02/2023
A+ Aa A-

Forcat e Sigurisë së Kosovës e kanë shpëtuar një fëmijë 2 vjeç në Turqi, derisa ende po mundohen ta shpëtojnë edhe nënën e vajzës së vogël e cila është gjallë nën rrënojat e shkaktuara nga tërmeti.

Lajmin për RTV Dukagjinin e ka konfirmuar shef i Komunikimit Strategjik në Ministrinë e Mbrojtjes, gjenerali Sefer Isufi.

“Nga orët e hershme të mëngjesit kontingjenti ynë është kyçur në operacionet e shpëtimit dhe nga informatat e fundit që kemi këta vetëm se kanë arritur të detektojnë disa nga njerëzit e mbetur nën rrënoja. Detektimi është shumë i rëndësishëm në këso raste pasi në momentin kur identifikuohet, i mbijetuari mund të nxirët shumë më lehtë”, ka deklaruar Isufi.

Tërmeti vdekjeprurës në Turqi dhe Siri ka marrë jetën e më shumë se 11 mijë personave.

Ekipet e shpëtimit atje janë duke e pasur problem identifikimin dhe shpëtimin e të mbijetuarve për shkak të motit të papërshtatshëm që po mbizotëron në ato zona.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco