Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Hajduti rezolutë për korrupsionin

Qindra fëmijë zhduken nga strehimi i azilkërkuesve në Angli, mes tyre edhe shqiptarë. Zyrtarja i kërkon qeverisë të ndërhyjë për sigurinë e tyre

Qindra fëmijë zhduken nga strehimi i azilkërkuesve në Angli, mes tyre edhe shqiptarë. Zyrtarja i kërkon qeverisë të ndërhyjë për sigurinë e tyre

08:54, 06/02/2023
A+ Aa A-

Ndërkohë që çështja e zhdukjes së fëmijëve kryesisht shqiptarë nga qendrat e pritjes të vendosura në disa zona të Anglisë është kthyer në një shqetësim serioz, ditën e djeshme shefi i qeverisë britanike ka bërë rezymenë e 100 ditëve të para në krye të qeverisë.

Po ndërkohë, ky i fundit vazhdon të hedhë në letër dhe në zbatim një mori planesh, çështja e ikjes së adoleshentëve pa treguar destinacione ka bërë që media vendase të kërkojë informacion mbi situatën. Është BBC që ka sjellë në vëmendje situatën me emigrantët që kohët e fundit është kthyer në një shqetësim. Këshilli Bashkiak i Brighyon & Hove ka bërë thirrje që qeveria britanike të reagojë dhe të marrë masa në mënyrë që të mos lejojë përdorimin e hoteleve për fëmijët azilkërkues. Gjithashtu zëvendës udhëheqësja e këshillit, Hannah Allbrooke tha për BBC se politikat e ndjekura janë “të rrezikshme” dhe “jo të përshtatshme”.

Reagimi i vjen pas publikimit të një raporti që fëmijët po “rrëmbeheshin” nga një hotel në Brighton, por ky pretendim u mohua nga qeveria. Allbrooke tha se hotelet ishin “me të vërtetë të rrezikshme dhe nuk janë vendet e përshtatshme për të pasur azilkërkues të rinj”. Më tej shtoi se, rreth 1,600 fëmijë që kishin kaluar nëpër hotele vetëm në Hove, një numër “i pamundur” për t’u futur në sistemin lokal të kujdesit. Ndërsa, gjatë janarit, këshilli i shkroi Ministrit të Emigracionit Robert Jenrick dhe i tha atij se Home Office kishte “dështuar në detyrën e kujdesit” ndaj fëmijëve azilkërkues.

Rreth 200 fëmijë, kryesisht djem adoleshentë shqiptarë, mbeten të zhdukur nga hotelet ku strehohen azilkërkuesit, tha ministri i imigracionit. Allbrooke tha se kur azilkërkuesit mbërrijnë në këtë vend, ka “shumë trauma dhe ajo që ata kanë nevojë është mbështetje dhe kujdes. Këto hotele nuk po e ofrojnë atë”. “Mjerisht ka autoritete lokale, duke përfshirë disa në juglindje, të cilët nuk i marrin në kujdes fëmijët azilkërkues dhe kjo është ajo që do të thotë se ka një numër të madh fëmijësh ende në hotele”, shtoi ajo. Zyrtarja britanike i bëri thirrje qeverisë që “të zgjidhë mungesën e vendosjeve në kujdesin social të fëmijëve dhe të zgjidhë krizën e rekrutimit në punonjësit socialë, atëherë do të jetë më e lehtë për autoritetet lokale t’i marrin këta azilkërkues”.

Tendenca e kryeministrit

Rishi Sunak është gati të nxjerrë Britaninë e Madhe nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut nëse është e vetmja mënyrë që ai mund të ndalojë fluksin e varkave të vogla që transportojnë emigrantë nëpër Kanal. Kryeministri u raportua se po përgatitej për lëvizjen ekstreme pasi iu tha se 65,000 persona mund të bënin udhëtimin e rrezikshëm këtë vit, një rritje prej 50 për qind me rekordin e vendosur në vitin 2022. Kjo vjen pasi ai javën e kaluar u zotua të trajtojë situatën ‘qesharake’ të emigrantëve në Kanal. Në një intervistë për 100 ditët e tij të para në detyrë, kryeministri i tha Piers Morgan se projekti i tij për rishikimin e sistemit do të shihte kërkesat për azil të dëgjohen dhe shqyrtohen brenda ditëve ose larg javëve!

Mediat britanike dje

“Sunday Times” raportoi se ai ishte i përgatitur të miratonte legjislacionin vendas dhe më pas të guxonte të kundërshtonte edhe GJEDNJ-në në Strasburg – të cilën Britania e Madhe dha ndihmë në krijimin e saj. Megjithatë, një lëvizje e tillë mund të krijojë një përplasje të madhe me laburistët dhe konservatorët e moderuar. Sekretari i biznesit Grant Shapps i tha Sky News’ Ridge të dielën: “Ajo që nuk mund të lejojmë është që varkat të mbërrijnë këtu me banda ilegale dhe ‘mjeshtrit e bandave’ të trafikojnë njerëz dhe ne të jemi të pafuqishëm.

Pra, Rishi ka absolutisht të drejtë që zbaton forcën e plotë të ligjit për të ndaluar këtë tregti të paligjshme të mjerimit njerëzor. Dhe unë mendoj se ai ka absolutisht të drejtë që e ndjek këtë dhe mendoj se ka të drejtë të sigurohet që ne mund të ndryshojmë ligjin, diçka nga mënyra se si laburistët votojnë kundër në çdo rast, ata nuk duan të ndalojnë varkat e vogla dhe ne duhet ta bëjmë! Ministrat e kanë kthyer në prioritet kryesor ndalimin e fluksit të anijeve të vogla që kalojnë Kanalin, me deputetët konservatorë që paralajmërojnë se dështimi për të marrë kontrollin do të jetë katastrofik në zgjedhjet e ardhshme.

Plani-projekt

Ata po hartojnë plane për të bllokuar migrantët e Kanalit që të paraqesin sfida ligjore kundër dëbimit. Kryeministri Rishi Sunak ka përshkruar tashmë se si qeveria synon të ndalojë automatikisht migrantët që të kërkojnë azil si pjesë e premtimit të tij për të ‘ndaluar varkat’. Por masa shtesë janë duke u hartuar për të hequr aftësinë e migrantëve për të nisur rishikimet gjyqësore ose apelimet. Dy grupe të veçanta propozimesh janë duke u hartuar, raportoi Times, të cilat ka të ngjarë të fusin ministrat në një betejë të madhe me gjykatat.

Opsioni i parë, dhe më radikal, do të parandalonte të gjithë migrantët me varka të vogla nga paraqitja e një shqyrtimi gjyqësor të përjashtimit të tyre nga sistemi i azilit. Propozimi i dytë do të lejonte paraqitjen e sfidave ligjore vetëm pasi migranti të jetë larguar nga MB, një proces i njohur si ‘apelime jashtë vendit’. Propozimet janë ende duke u finalizuar nga Sekretarja e Brendshme Suella Braverman dhe kryeministri, por ka të ngjarë të përfshihen në një paketë të rëndësishme masash – ndoshta më vonë këtë muaj. Një burim qeveritar tha: ‘Kryeministri dhe Sekretari i Brendshëm janë duke punuar në mënyrë të vazhdueshme për të sjellë legjislacionin sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të siguruar që ai të jetë ligjërisht i papërshkueshëm nga uji’.

Apelimet

Apelimet e ashtuquajtura ‘jashtë vendit’, të njohura gjithashtu si ankesa ‘jo pezulluese’, janë përdorur gjerësisht në sistemin e azilit për më shumë se 25 vjet. Në legjislacionin e vitit 1996 përcaktoi se si aplikantët për azil nga ‘vendet e treta të sigurta’ mund të apelonin vetëm nga jashtë kundër vendimit të Home Office për të refuzuar çështjen e tyre.

Një zgjerim i gjerë i të njëjtit parim ka të ngjarë të kundërshtohet nga Dhoma e Lordëve, gjyqtarët dhe industria e të drejtave të njeriut, sepse do të mbulonte të gjitha kombësitë që mbërrijnë me anije të vogla, edhe nëse kombi i tyre i origjinës nuk konsiderohet ‘i sigurt’. Skema e azilit e qeverisë në Ruandë – nëse përfundimisht vendoset e ligjshme nga gjyqtarë të lartë më vonë këtë vit – mund të luajë një rol në bashkimin e masave të reja. Për shembull, të ardhurit e Kanalit që vijnë nga vende të pasigurta mund të dërgohen në Ruandë dhe të bëjnë ankesa prej andej.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco