‘Shkolla për vrasës me pagesë, rekrutojnë fëmijë’, mafia shqiptare ‘mollë sherri’ në politikën e Ekuadorit: Dritan Rexhepi përfitoi nga…

‘Shkolla për vrasës me pagesë, rekrutojnë fëmijë’, mafia shqiptare ‘mollë sherri’ në politikën e Ekuadorit: Dritan Rexhepi përfitoi nga…

08:56, 02/02/2023
A+ Aa A-

“Ky grup trafikantësh droge është krijuar në vend që nga viti 2014. Kushdo që u identifikua si drejtuesi i tij ndodhet ende në Ekuador dhe gëzon lirinë”, shkruan media ekuadoriane.

Më 22 janar, José Serrano Salgado, ish-ministër i Brendshëm sulmoi presidentin aktual Guillermo Lasso, se e kishte akuzuar atë për lidhje me akte të supozuara korrupsioni.

Serrano sfidoi presidentin të kalonte në makinën e së vërtetës dhe e pyeti për njohuritë e tij për mafien shqiptare.

“Ekuadori sot është vendi më i pasigurt në Amerikën Latine, 25 vdekje për 100 mijë banorë në menaxhimin tuaj të kotë, në menaxhimin tim 5 vdekje për 100 mijë banorë. Kush është Narco, që ia dorëzoi vendin Narkos? #mafia shqiptare si të tingëllon?”, ishte një nga trillimet e tij në përgjigje të akuzës.

Serrano nuk ka sqaruar arsyen e referimit për mafian shqiptare. Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që organizata kriminale hyn në radarin kombëtar apo politik, pasi prania e saj është regjistruar në të kaluarën.

Nga viti 2015 deri në vitin 2021, ‘mbreti’ i mafies shqiptare në Ekuador ka qenë i ndaluar në burgun Latacunga, nga ku dyshohet se ka menaxhuar rrugët e trafikut të drogës.

Rrënjët në të kaluarën
Janë të shumta hetimet e kryera nga media kombëtare dhe ndërkombëtare, si dhe nga organizata ndërkombëtare të sigurisë, të cilat kanë zbuluar operacionet e këtij grupi kriminal në Ekuador.

Pamja e tij më famëkeqe daton në vitin 2014. Atë vit u kap Dritan Rexhepi, i cili është identifikuar si kreu i bandës. Ai kishte 278 kilogramë drogë dhe u dënua me 13 vite burg, të cilën e vuante në Qendrën e Privimit në Cotopaxi. Disa specialistë tregojnë se organizata ka qenë e pranishme që nga viti 2000.

Sipas portalit Vistazo.com, disa nga anëtarët e organizatës do të kishin mbërritur në vend si sipërmarrës dhe biznesmenë të supozuar. “Disa emisarë në vende si Ekuadori nuk kursehen në shfaqjen e stileve të jetesës luksoze. Ata tregohen si biznesmenë të suksesshëm, që mbërrijnë në hotele të shtrenjta”, detajon ai në një artikull të shtatorit 2022.

Objektivi kryesor i mbërritjes së tyre në vend ishte blerja e drogës me një çmim më të ulët, duke eliminuar ndërmjetësuesit, gjë që u mundësoi atyre fitime më të mira dhe kontroll më të madh të rrugëve të shpërndarjes drejt Evropës.

Mario Pazmiño, kolonel dhe specialist i inteligjencës, theksoi se, si kartelet e tjera, ata tërhiqen nga portet dhe pikat e shitjes së drogës. “Mafia shqiptare vjen shumë kohë më parë, sepse filloi që kur po zhvillohej kjo megastrukturë e krimit të organizuar”, theksoi ai.

Për gazetaren dhe specialisten e profilizimit kriminal, Ana Minga, një nga karakteristikat kryesore të grupit “është se ata punojnë si klan, si familje”.

Organizata ka marrë tashmë hapësira në rajonin bregdetar të vendit, madje ka kapur enklavat në qytetin e Guayaquil (provinca Guayas), për shkak të cenueshmërisë së ligjit dhe mungesës së veprimeve nga autoritetet, thonë specialistët.

Shkolla për fëmijë Hitman

(një person që paguhet për të vrarë dikë, veçanërisht për një organizatë kriminale ose politike)
Në hetimet e fundit, janë ngritur alarme për një modalitet të ri brenda organizatës, pas verifikimit të ekzistencës së shkollave për vrasës me porosi për të mitur.

Siç shpjegon Minga, ky veprim i lejon atij të mbajë më gjatë subjektin e shërbimeve të tij. Ajo detajon se për shkak të bumit kriminal, “ata kanë nevojë për mbrojtje dhe prandaj i hyjnë biznesit të vrasjeve me pagesë, që është pjesë e krimit të organizuar dhe e bën më të qartë se ka shkolla për vrasës me porosi të drejtuara nga shqiptarët; më parë përdornin të rinjtë, por tani janë fëmijë 9 apo 10 vjeç”.

Nga ana e tij, Pazmiño tregoi se përdorimi i të miturve është mënyra më e mirë për të parandaluar që këta persona të ndiqen me seriozitet dhe nën zbatimin më të madh të ligjeve më drastike, kur përdorin të miturit ka rregulla të tjera që nuk nënkuptojnë një dënim kaq të rëndë”.

Ai tha se të rinjtë “janë shumë më të lehtë për t’u rekrutuar përmes parave ose drogës, dhe ata janë shumë më të formueshëm”.

Dobësitë në sistemin e drejtësisë
Ndër shkaqet që do të lejonin ngritjen dhe rritjen e këtyre bandave kriminale në Amerikën Latine, sipas ekspertëve, do të ishin dobësitë në sistemin e drejtësisë dhe korrupsioni.

“Korrupsion, para, frikë. Ai: Nëse nuk më lë të lirë, të vras edhe gjyshen. E gjithë Amerika Latine dhe Amerika e Jugut janë vende vulnerabël, askujt nuk i intereson, është një shoqëri e prishur dhe kjo prishje nuk është tani”, tha gazetarja dhe specialistja e profilizimit kriminal, Ana Minga.

Mario Pazmiño, kolonel dhe specialist i inteligjencës, tregoi se mungesa e drejtësisë lehtëson krimin për dy arsye. Një, sepse ligjet nuk janë aq të forta dhe, dy, për shkak të shkallës së depërtimit të krimit të organizuar në strukturat gjyqësore. “Këto lloj veprimesh lehtësojnë dhe u japin organizatave kriminale një mundësi më të madhe për t’u vendosur,” tha ai.

Këto dobësi të denoncuara nga ekspertët e sigurisë konfirmohen pasi Rexhepi mori, më 11 nëntor 2021, përfitimin e lirimit paraprak, pas vuajtjes së dy të pestave të dënimit, pasi brenda rregulloreve nuk do të kishte asnjë pengesë për përfituesit.

Burime nga sistemi i burgjeve konfirmuan për LA HORA se Dritan Rexhepi respekton plotësisht regjimin e prezantimit të diktuar nga gjyqtari.

Dritan Rexhepi duhet të paraqitet periodikisht para një gjyqtari në Guayaquil deri në vitin 2027.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco