‘Air Albania’: Sistemet tona të të dhënave janë të paprekura dhe të sigurta

‘Air Albania’: Sistemet tona të të dhënave janë të paprekura dhe të sigurta

17:10, 01/02/2023
A+ Aa A-

Ditët e fundit është informuar se kompania e udhëtimit ‘Air Albania’ është sulmuar nga një grup hakerash në të cilën janë marrë të dhënat e kompanisë.

Që sulmi kibernetik të tërhiqet dhe sistemi ti kthehet normalitetit duhej që të paguanin një shumë parash ndaj hakerave.

Kompania e udhëtimit ka bërë të ditur sot me anë të një reagimi se ky informacion nuk është i vërtetë dhe se çdo e dhënë është e sigurt.

Njoftimi:

Nisur nga publikimet e fundit mediatike të pavërteta, konfirmojmë për të gjithë pasasgjerët dhe partnerët tanë se sistemet e të dhënave të Air Albania janë të paprekuara dhe nën monitorim të vazhdueshëm.

Për Air Albania siguria e të dhënave dhe sistemeve operative qëndron në të njëjtin nivel maksimal me sigurinë që garantojmë në avionët dhe udhëtimet tona.

Skuadra të dedikuara ekspertësh monitorojnë operacionet kibernetike 24/7 duke përditësuar gjithashtu në mënyrë të vazhdueshme edhe programet kompjuterike dhe çertifikatat e sigurisë.

Me Air Albania çdo qiell është i sigurtë

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco