SYRI TV/ Përmbytjet në Shkodër dhe Lezhë, eksperti i mjedisit: Nuk ka prita për ujin

10:34, 29/01/2023
A+ Aa A-

Shkarkimet nga hidrocentralet kanë shkaktuar përmbytje të herë pas hershme gjatë muajve të fundit në Shkodër dhe Lezhë. Por sipas ekspertit Zef Ymeraj, për të parandaluar vërshimet e ujit, duhet të investohet në rehabilitimin e pritave në përrenjtë malorë.

Nga SYRI TV

Shkodra dhe Lezha janë dy zonat më të goditura nga përmbytjet për shkak të shkarkimeve nga hidrocentralet në lumin Drin. Eksperti i mjedisit Zef Ymeraj tregon se zonat janë me risk të lartë, ndërsa sipas tij një ndër zgjidhjet është investimi në pritat e përrenjve malorë.

Ai thotë se për këtë ka një studim, por deri më sot nuk është kryer asnjë ndërhyrje, të cilat do të parandalonin vërshimet e ujit në zonat fushore.

Vetëm në zonën e Lezhës kanë qenë të ndërtuara 97 prita, shumica e të cilave janë dëmtuar dhe tashmë nuk e kryejnë funksionin e tyre.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco