Ministri britanik thotë se imigrantët me difteri nuk do të shpërndahen më nëpër vend

Ministri britanik thotë se imigrantët me difteri nuk do të shpërndahen më nëpër vend

12:06, 09/12/2022
A+ Aa A-

Londër - Robert Jenrick, Ministri britanik i Imigracionit, u ka thënë deputetëve se Ministria e Brendshme nuk do t’i shpërndajë më azilkërkuesit me simptoma difteria në të gjithë vendin.

Ai po fliste në Agjencinë e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar, ku publikoi një raport që thoshte se midis 1 janarit dhe 25 nëntorit 2022 kishte 50 raste të difterisë që përfshinin migrantë që kishin mbërritur së fundmi në Angli.

Kishte dy raste të “difterisë së rëndë respiratore që kërkon shtrimin në spital dhe trajtim me antitoksina dhe antibiotikë të difterisë” dhe një vdekje, ku një test PCR kishte konfirmuar sëmundjen, por ekzaminimi pas vdekjes do të konfirmojë shkakun e vdekjes.

Në përgjigje, Yvette Cooper, Sekretarja e Brendshme në hije, tha se ekzaminimi për difterinë në kampin Manston duhet të kishte filluar shumë më herët.

Dhe ajo tha se Suella Braverman, Ministrja e Brendshme, duhet të ishte në Commons për ta bërë vetë deklaratën.

Një rritje e rasteve me "Corynebacterium diphtheriae" toksigjene është identifikuar në vitin 2022 në mesin e azilkërkuesve që kanë mbërritur në Angli.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco