Britania e Madhe sanksionon nënkryetarin e Listës Serbe

Britania e Madhe sanksionon nënkryetarin e Listës Serbe

11:39, 09/12/2022
A+ Aa A-

Britania e Madhe ka sanksionuar nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radojçiç si pjesë e masave të saj globale kundër korrupsionit.

Radojçiç, i cili është edhe një biznesmen nga industria e ndërtimit, thuhet se ka përfituar nga përvetësimi i kontratave shtetërore dhe ka përdorur ndikimin e tij për t’u dhënë kontrata fitimprurëse kompanive të tij të ndërtimit, shkruan REL.

Gjithashtu, janë sanksionuar Zvonko Veselinoviç dhe Slobodan Teshiç.

“Zvonko Veselinoviç, biznesmen në industrinë e ndërtimit në Kosovë, shfrytëzon kontratat publike për të përvetësuar fondet shtetërore. Slobodan Teshiç, një tregtar i njohur armësh nga Serbia, akuzohet për ryshfet ndaj kryeprokurorit të shtetit të një vendi tjetër”, thuhet ndër të tjera në shpjegim.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco