Lajmi i fundit

Tërmet i fuqishëm 7,8 ballë godet Turqinë pranë kufirit sirian, qindra të vdekur, mijëra të plagosur

70 kg tritol i vendosur në ‘Prestige Resort’, IKMT shpërthen sot hotelin një ditë para se Gjykata Administrative të japë vendim

70 kg tritol i vendosur në ‘Prestige Resort’, IKMT shpërthen sot hotelin një ditë para se Gjykata Administrative të japë vendim

11:17, 04/12/2022
A+ Aa A-

Qeveria do të finalizojë sot aktin e fundit të dramës në “Prestige Resort”. IKMT ka njoftuar se ditën e sotme do të bëhet shpërthim i kontrolluar i Prestige, ndonëse resorti është me leje. Mësohet se forcat xheniere kanë hapur 730 furnela ku do të montohen 70 kg lëndë shpërthyese.

Me një urgjencë të madhe, Dallëndyshe Biçi e IKMT-së nuk pret që nesër të shprehej Gjykata Administrative e Durrësit, pas kërkesës së avokatëve të Prestige Resort për të pezulluar shembjen, por ka dhënë urdhër të prerë që në orën 15:00 të hidhet në erë hoteli.

NJOFTIMI I IKMT

IKMT prish me shpërthim të kontrolluar objektin 7-katësh në vijën bregdetare të Kavajës

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit në bashkëpunim me forcat e Policisë së Shtetit dhe forcat xheniere, ka planifikuar të prishë sot me shpërthim të kontrolluar një objekt 7 katësh në vijën bregdetare të Kavajës. Për këtë operacion, në trupin e objektit forcat xheniere kanë hapur 730 furnela (vrima) ku do të montohen 70 kilogramë lëndë shpërthyese si dhe 4 mijë metër linear fitil. Inspektorët e IKMT dhe policisë së Shtetit kanë marrë të gjitha masat për perimetrin e sigurisë dhe lajmërimin e banorëve të zonës. Shpërthimi i kontrolluar do të ekzekutohet në orën 15.00.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco