Prodhonin kanabis me vlerë 1 mln euro në vit, arrestohet ‘Leli’, kush është shqiptari i njohur në botën e trafikut të drogës në Spanjë

Prodhonin kanabis me vlerë 1 mln euro në vit, arrestohet ‘Leli’, kush është shqiptari i njohur në botën e trafikut të drogës në Spanjë

12:05, 01/12/2022
A+ Aa A-

Policia Kombëtare Spanjolle ka zbuluar një tjetër plantacion droge, ku janë sekuestruar rreth 8000 rrënjë kanabisi. Ndërkohë, në pranga kanë rënë dhe drejtuesit e këtij rrjeti të madh kriminal, ku aksioni për ‘çmontimin’ e këtij grupi kishte nisur 3 javë më parë.

Mediat spanjolle raportojnë se mes të arrestuarve është dhe shqiptari MA, alias Leli, një nga emrat më të njohur në bota e trafikut të drogës në Galicinë jugore. Kjo celulë e mafies shqiptare, e cila kishte bashkëpunim të drejtpërdrejtë me njerëz nga provincat e Pontevedra dhe Ourense, i përqendroi përpjekjet e saj në ruajtjen e të korrave intensive të brendshme, duke lejuar furnizimin e klientëve në vende të ndryshme të Europës.

Më 8 nëntor dhe në vijim të hetimeve të nisura në fillim të vitit në qytetin e provincës fqinje, dhe falë informacioneve të marra në atë kohë, policia vendosi një pajisje që i lejonte të futeshin dhe të kontrollonin impiantin industrial shumë afër kishës së Mourentes dhe në të cilin ishte fshehur një laborator i madh profesional për kultivim intensiv.

Të pajisura me një instalim të fuqishëm elektrik, izolues dhe nxjerrës, me vlerë 85,000 euro sipas ekspertëve, bimët u manipuluan gjenetikisht atje për të arritur një rendiment më të lartë për secilën prej tyre, duke marrë katër korrje në vit me përfitim vjetor afro një milion euro.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco