Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Hajduti rezolutë për korrupsionin

Peruxhia, arrestohen dy shqiptarë, hajdutë të sofistikuar, mjeshtra të grabitjeve

Peruxhia, arrestohen dy shqiptarë, hajdutë të sofistikuar, mjeshtra të grabitjeve

10:11, 01/12/2022
A+ Aa A-

Karabinierët e Peruxhias arrestuan dy shtetas shqiptarë për vjedhjen e një shtëpie. Gjatë mbrëmjes së të shtunës, oficerët u njoftuan për krimin e kryer në një shtëpi në Bastia Umbra, në të cilën kriminelët kishin hyrë pasi kishin thyer dhe hyrë me dhunë nga një dritare. Kërkimet e bëra menjëherë kanë çuar në identifikimin e një automjeti të dyshimtë.

Karabinierët e monitoruan makinën dhe e ndoqën derisa mbërriti në Peruxhia.

Kontrolli i automjetit dhe i sendeve personale çoi në gjetjen e shumës së parave prej 2750 eurove, 5 unazave, 4 palë vathëve, 2 byzylykëve dhe 2 gjerdanëve, 3 palë syzeve me vlerë si dhe pajisje që mund të përdoreshin për të hyrë brenda shtëpive, të tilla si elektrikë, darë, disqe.

Një pjesë e sendeve të vjedhura të gjetura është njohur nga viktimat, ndërsa për pjesën tjetër vijojnë hetimet për të gjetur pronarët e ligjshëm.

Kontrollet e kryera më pas në shtëpitë e dy të arrestuarve  çuan në sekuestrimin e të tjera pajisjeve për vjedhje dhe të objekteve të tjera me origjinë të dyshimtë, si orë, gjerdan, unaza dhe veshje.

Në fund, gjatë kontrollit, karabinierët gjetën një bllok kokaine me peshë mbi 600 gramë të fshehur me zgjuarsi në një ndarje të krijuar qëllimisht.

Të arrestuarit u dërguan në burgun e Perugia Capanne, ndërsa hetimet vijojnë për zbardhjen e përgjegjësisë së të arrestuarve në lidhje me vjedhjet e tjera të kryera në këtë kryeqytet muajt e fundit.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco