Lajmi i fundit

LIVE SYRI TV/ Këndi i Pano Sokos: Shqiptarët që ikin

Megaoperacion antidroge në Itali, Belgjikë dhe Holandë, shqiptarët në krye të bandës

Megaoperacion antidroge në Itali, Belgjikë dhe Holandë, shqiptarët në krye të bandës

08:25, 29/09/2022
A+ Aa A-

Një megaoperacion është kryer, midis provincave në Trento, Brescia, Vicenza, Mantua, Prato dhe Bari, Itali si dhe në Belgjikë dhe Holandë.

 Karabinierët e Komandës Provinciale të Trentos, me bashkëpunimin e departamenteve kompetente territoriale dhe forcave të huaja policore (të aktivizuara përmes Shërbimit Qendror të Bashkëpunimit Ndërkombëtar), kanë ekzekutuar një urdhër arresti ndaj 38 personave (15 marokenë, 8 shqiptarë, 3 tunizianë, 1 algjerian, 1 kosovarë dhe 10 italianë) të cilët akuzohen se ishin pjesë e një rrjeti që synonte trafikimin ndërkombëtar dhe tregtimin e drogës.

Pas kontrolleve të kryera në shtëpitë e të arrestuarëve, policia gjeti dhe sekuestrimin e gjithsej 1 kg kokainë, 160 gr. hashash, 32.000 euro cash dhe një orë luksoze.

Hetimi i nisur në maj 2020 nga Karabinierët e Njësisë Hetimore të Trentos, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit, bëri të mundur identifikimin dhe çmontimin e dy organizatave të veçanta kriminale të dedikuara për tregtimin dhe trafikun e drogës. 

Organizata e parë, e përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë ishin të vendosur në Trentino dhe furnizonte shumë pushues në zonë me heroinë, por edhe kokainë, hashash dhe marihuanë.

 Konkretisht, heroina vinte nga zona e Milanos dhe u rishpërndante, në sasira të mëdha, tregtarëve tunizianë të drogës që operonin me pakicë në Trento, ndërsa kokaina blihej nga furnitorët në Campania dhe transportohej në Trento - çdo javë - si me makina ashtu edhe me rrugë hekurudhore.

Organizata e dytë, e përbërë kryesisht nga afrikano-veriorë, kishte zhvilluar në vend të kësaj një trafik të vërtetë ndërkombëtar të kokainës, e cila importohej nga Belgjika dhe Hollanda për të furnizuar sheshet e Alto Garda dhe Basso Sarca. 

Hetimet të cilat u shtrinë edhe në provincat Brescia dhe Vicenza, gjatë zhvillimit të saj bënë të mundur arrestimin në flagrancë të 11 personave dhe sekuestrimin e 23 kilogramë kokainë, një kilogram heroinë dhe një kilogram e gjysmë marihuanë./Ansa

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco