Gjykata e Hagës, Kadri Veselit ia vazhdojnë paraburgimin

Gjykata e Hagës, Kadri Veselit ia vazhdojnë paraburgimin

12:45, 27/09/2022
A+ Aa A-

Në shkresën e publikuar në faqen zyrtare të Dhomave të Specializuara të Kosovës, është njoftuar se gjykatësi i procedurës paraprake, Nicolas Guillou, me 26 shtator, ka marrë vendim, me anë të së cilit ia ka vazhduar masën e paraburgimit Kadri Veselit, njofton RTK.

Ky i fundit akuzohet për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Vendimin e tij, gjyqtari e arsyeton se i akuzuari Veseli, mund të arratiset, të pengojë përparimin  e procedurave, ose të kryejë krime të mëtejshme kundër atyre që perceptohen si kundërshtarë të UÇK-së, duke përfshirë dëshmitarët që kanë ofruar ose mund të ofrojnë prova.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco