20 vatra zjarri në 24 orë, aktive mbetet vetëm 1

20 vatra zjarri në 24 orë, aktive mbetet vetëm 1

11:52, 13/08/2022
A+ Aa A-

20 vatra zjarri janë raportuar gjatë 24 orëve të fundit. Megjithatë, ndihmuar edhe nga reshjet e shiut, pothuajse ato janë shuar të gjitha.

Ministria e Mbrojtjes ka njoftuar se vijon të jetë aktive vatra në Shetaj të Durrësit. Megjithatë vazhdon të jetë aktive me intensitet të ulët.

Njoftimi i Ministrisë së Mbrojtjes

Sipas të dhënave nga Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile ne AKMC, gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar 20 vatra zjarri. Nga të cilat janë shuar vatrat:

në fshatin Mal Bardhë dhe Skuraj, bashkia Kurbin;

në vendin e quajtur “Pashallare”, në fshatin Tunjë, bashkia Gramsh;

tek ish fabrika e tullave, midis lagjes “Nr.7” dhe lagjes “Nr.9”, të bashkisë Durrës;

në lagjen “Shën Vasil” bashkia Himarë;

në lagjen “Vanë”, bashkia Delvinë;

në vendin e quajtur “Gjimoçik”, fshati Vajzë, bashkia Selenicë;

në lagjen “Babicë”, bashkia Vlorë;

në vendin i quajtur “Pigave Mesovun”, bashkia Delvinë;

në fshatin Miliska, bashkia Fushë-Arrëz;

në fshatin Reç, bashkia Malësi e Madhe;

në fshatin Arst, bashkia Fushë-Arrëz;

në njësinë administrative Rrethinat, bashkia Shkodër;

në fshatrat Plezhë dhe Shkjezë, bashkia Vau-Dejës;

në vendin e quajtur “Rrashkullaj”, bashkia Malësi e Madhe;

në fshatin Otllak, bashkia Berat;

në fshatin Arrëz, bashkia Dimal;

në fshatin Kozare, Kuçovë;

në fshatin Momël, bashkia Kavajë;

në fshatin Floq, bashkia Fier;

Në operacion për shuarjen e vatrave gjatë 24 orëve të fundit janë angazhuar 192 forca Operacionale, të Shërbimit të Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpëtimi, Forca të Armatosura, forca bashkiake, forca policore, punonjës të Administratës së Zonave të Mbrojtura, shërbimi pyjor, forca vullnetare dhe janë angazhuar 25 mjete zjarrfikëse. Gjithashtu gjatë ditës së djeshme është angazhuar në vendin e quajtur “Pigave Mesovun” edhe helikopteri i FA.

Aktualisht janë aktive vatrat në:

Në fshatin Shetaj, bashkia Durrës, kjo vatër vazhdon të jetë aktive me intesitet të ulët, vijon angazhimi i forcave të shërbimit zjarrfikës për izolimin e saj. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco