Fletushka kundër fesë Islame para xhamisë në rrugën e Kavajës, prokuroria nis hetimet

Fletushka kundër fesë Islame para xhamisë në rrugën e Kavajës, prokuroria nis hetimet

13:19, 01/07/2022
A+ Aa A-

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet në Tiranë për veprën penale të nxitjes së urrejtjes fetare. Kjo, pasi në rrugën e Kavajës, para xhamisë “Dine Hoxha, janë shpërndarë fletushka kundër fesë islame.

Deri më tani nuk ka të dhëna të tjera nëse në lidhje me këtë ngjarje ka ndonjë person të dyshuar ose jo. Megjithatë ka pasur një reagim në rrjetet sociale nga imami i kësaj xhamie, Ahmed Kalaja. Ai thotë se ngjarjen e ka denoncuar në Myftinë e Tiranës.

Nxitja e urrejtjes dhe e grindjeve, për shkak të racës, etnisë, fesë ose orientimit seksual, si dhe përgatitja, përhapja ose ruajtja, me qëllim përhapjen e shkrimeve me përmbajtje të tilla, e kryer me çdo mjet ose formë, dënohet me burgim nga dy deri në dhjetë vjet./tvklan.al/

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Manja01/07/2022 15:18

O ahmet ,o teveqel ,ti duhesh tredhur I pari. Ku I con te rinjte , cfar u prallis, kush te sponsorizon ,cfar predikon o debil I pashkolluar, leri njerzit te punojne e Jo te ngrene sumen pese here ne dite se nuk bjen gje nga qielli o kric gomari. Jo fletushka por revolution duhet per ju shushunja te shoqerise shqiptare. Shqiptaret Jane laike o sharlatan me pantollona trecerekshe me kollare si gomari me shale o nasradin.

Shto koment

Denonco