EMRAT/ SPAK kërkon pushimin e çështjes ndaj 7 ish-gjyqtarëve të lartë

EMRAT/ SPAK kërkon pushimin e çështjes ndaj 7 ish-gjyqtarëve të lartë

11:16, 01/07/2022
A+ Aa A-

Prokuroria e Posaçme kërkon pushimin e çështjes ndaj 7 ish-gjyqtarëve të lartë me argumentin se nuk kanë kryer vepër penale.

Ish-gjyqtarët e dorëhequr dhe shkarkuar nga vetingu u kallëzuan penalisht nga avokati Fran Dashi për evazion fiskal e fshehje pasurie.

Këtë të premte SPAK paraqiti kërkesën në GJKKO për pushim çështje ndaj ish-gjyqtarëve:

1.Xhezair Zaganjori, ish-kreu i Gjykatës së Lartë;

2. Tom Ndreca, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;

3. Gani Dizdari, ish-gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese;

4. Edmond Islamaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;

5. Guxim Zenelaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;

6. Besnik Imeraj, ish-gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese;

7. Aleksandër Muskaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë

Vendimi do të shpallet më  7 korrik, ora 14.00.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Pellumb 01/07/2022 15:10

Vazhdon aspaku me pushim ceshtjesh! Ju thote gjyqtareve dhe prokuroreve ,vidhni ,vrisni ,pasuroheni ,Jenpi dorheqje se ne ju pushojme ceshtjet! Hajde shqiperi mjera ti qe ke mbetur ne doren e hajduteve te zinj, te ketij aspaku me njerez qe nuk japin drejtesi, vetem favorizojne shoket e tyre ne llumin e zi ,per vjedhje ,fshehje e makuteri, dhe rama tregon peralla me samarxhi, lum si ti moj shqiperi.......

Shto koment

Denonco