Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në Sukth, raportohet për një viktimë

Gjykata e Lartë ndryshon vendimin, ish-zyrtari në Shqipëri kthehet në burg

Gjykata e Lartë ndryshon vendimin, ish-zyrtari në Shqipëri kthehet në burg

22:42, 13/05/2022
A+ Aa A-

Në Shqipëri, Gjykata e Lartë ka nisur shqyrtimin e çështjeve.

Në një vendim të fundit kjo gjykatë ka rrëzuar një vendim të gjykatës së Apelit Vlorë, duke kthyer kështu në burg ish-kryeinspektorin e Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit të Bashkisë së Himarës, Melseid Nelaj.

NĂ« 28 Korrik tĂ« vitit 2021, Gjykata e Apelit VlorĂ« kishte vendosur masĂ«n "Detyrim paraqitje" pĂ«r Nelaj, i cili akuzohet pĂ«r penale “ShpĂ«rdorimi i detyrĂ«s”.

Por pas vendimit tĂ« fundit nga Gjykata e LartĂ«, e cila la nĂ« fuqi vendimit tĂ« GjykatĂ«s sĂ« ShkallĂ«s sĂ« ParĂ« VlorĂ« (kjo gjykatĂ« kishte vendosur masĂ«n e sigurisĂ« “Arrest nĂ« burg”) policia e qytetit bregdetar ka dĂ«rguar nĂ« burg Nelaj.

Sipas organit të akuzës, dyshohet se ish-kryeinspektori, me veprimet dhe mosveprimet e tij, ka lejuar ndërtime pa leje në zona të ndryshme të Himarës.

Sipas Prokurorisë së Vlorës, ndërtimet janë kryesisht shtesa në kate dhe ndërtime të reja dhe janë evidentuar në zonën e bregdetit nga Dhërmiu deri në Borsh, pjesë e territorit të Bashkisë Himarë.

Nelaj, i ka mohuar akuzat dhe mbrojtja e tij pritet të paraqesë argumentet në gjykatë mbi pretendimet e prokuroisë.

Zonat nĂ« bregdetin jugor nga Vlora nĂ« SarandĂ« qĂ« cilĂ«sohet “riviera shqiptare” mbeten nga mĂ« tĂ« lakmuarat nĂ« ShqipĂ«ri pĂ«r ndĂ«rtime pĂ«r shkak tĂ« ofertĂ«s sĂ« lartĂ« turistike.

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës tha se në vitin 2021 realizoi 39 inspektime dhe prishje ndërtimesh pa leje vetëm në territorin e Bashkisë së Sarandës./ VOA

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco