Mediat shkruajnë për vrasjn e Muçës: Autorët profesionistë, ja pistat kryesore të hetimeve

Mediat shkruajnë për vrasjn e Muçës: Autorët profesionistë, ja pistat kryesore të hetimeve

10:42, 26/01/2022
A+ Aa A-

Të shtunën që lamë pas i është bërë antenat në Anverse të Belgjikës, 39-vjeçarit Bledar Muça. Mediat në belgjikë këto ditë kanë publikuar shumë detaje nga veprimtaria kriminale e viktimës dhe lidhjet që kishte në Shqipëri, sidomos me Florenc dhe Ardian Çapjan. Ata kanë treguar momentin e plotë se si ndodhi ngjarja.

Ishte ora 23:00, kur makina e tij u duk në zonën e Baron Van Ertbornstraat, ky dy persona të armatosur hapën breshëri armësh drejt tij, duke e lënë të vdekur në vend. Autorët më pas, janë larguar me makinë në drejtim të paditur. Sakaq, mediat sjellin në vëmendje kombësinë britanike të Muçës. Prokuroria belge ka menduar paraprakisht se viktima ishte anglez dhe ngjarjen e ka referuar me këtë kombësi. Por atij i është gjetur gjithashtu edhe një pasaportë e falsifikuar bullgare. Vetëm pas marrjes së gjurmëve të gishtërinjve dhe verifikimeve më të imtësisht rezultoi se viktima ishte Bledar Muça.

Lidhja e Muçës me Çapjat

Bledar Muça është një emër i njohur në qarqet gjyqësore shqiptare dhe ka qenë i përfshirë në shumë aktivitete kriminale në qytetin e Elbasanit. Aty njihej për lidhjet e ngushta me klanin mafioz Çapja dhe konsiderohej ‘krahu i djathtë’ i kriminelëve famëkeq Ardjan dhe Florenc Çapja. Çapjat janë të lidhur me vrasjen e dyfishtë të Nezir Beqirit dhe djalit të tij Gentian në vitin 2012.
Në verën e vitit 2016, Muça u arrestua dhe u dënua me dy vjet burg pasi qëlloi me armë zjarri ndaj punonjësve të policisë. Ai është filmuar nga kamerat e sigurisë që e kanë kapur duke qëlluar ndaj efektivëve.

Atentaet e dështuara

Në shkurt dhe korrik 2016, Bledar Muça ishte tashmë objektiv i dy atentateve në Elbasan. Në një nga këto sulme mbetën të vrarë tre persona dhe u plagosën vëllai i tij Ferit Muça (42) dhe vëllezërit Ardjan dhe Florenc Çapja. Në atentatin tjetër mbeti i plagosur Bledar Muça dhe Florenc Çapja shpëtoi. Ky i fundit u arrestua në Dubai në pranverën e vitit 2021.

Operacioni Qielli

Ekzekutimi i Muçës në Aartselaar të kujton edhe luftën e drogës në Bruksel, e cila u ekspozua pjesërisht nga Operacioni Sky. U zbulua një konflikt për territor midis dy klaneve që rezultoi në të paktën 8 zona, si në Belgjikë ashtu edhe në Shqipëri. Në Molenbeek, një 38-vjeçar u ekzekutua me tetë plumba në nëntor 2020, megjithëse kjo vrasje nuk do të kishte asnjë lidhje me këtë klan mafioz.

Në kërkim ndërkombëtar

Bledar Muça ishte një nga të dyshuarit për vrasjen e vëllezërve Roland dhe Ilir Rexhepi në Elbasan. Dy vite më parë Muça ishte në kërkim ndërkombëtar për vrasjen e ish-policit Ilir “Doda” Rexhepi në vitin 2009, vëllai i tij Roland Rexhepi u vra në dhjetor të 2011-ës.
Ndërkaq, mediat belge shkruajnë se Muça njihej nga të gjithë me epitetin “hajduti i vogël”. Ai dyshohet se ka bjedhur një dyqan në Schoten. Ata kanë arritur të marrin aksesorë celularësh, çelësa të ndryshme të fshehura nën rroba. Për këtë krim ata u dënuan me katër muaj burg në mungesë.

Mjedisi shqiptar i drogës dhe nga se besohet është kryer vrasja

Departamenti Federal i Hetimeve Kriminale të Antëerpit përballet me detyrën e ndërlikuar të gjurmimit të autorëve të vrasjes në Aartselaar. Ekzekutimet si ai i Bled Muça zakonisht u besohen vrasësve profesionistë. Hyjnë në vend, bëjnë punën dhe ikin sërish.
Konfliktet në mjedisin e drogës janë shpesh shkaku i zgjidhjeve të tilla. Nëse kjo vlen edhe për atentati e Bled Muçës në Aartselaar, hetimi do të duhet të tregojë. Nuk ishte i vetmi hesapi në skenën e krimit shqiptar fundjavën e kaluar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco