Ngrica dhe akull në rrugë, Drejtori i Policisë Rrugore: 4 porosi për shoferët…

Ngrica dhe akull në rrugë, Drejtori i Policisë Rrugore: 4 porosi për shoferët…

12:50, 22/01/2022
A+ Aa A-

Drejtori i Policisë Rrugore në vendin tonë Altin Qato ka dalë me një apel për drejtuesit e automjeteve për parandaluar aksidentet si pasojë e motit të keq dhe ngricave në rrugë pas uljes ekstreme të temperaturave. Qato tha se në zonat me risk do të ketë patrullime të shtuara nga ana e policisë për të orientuar drejtuesit e automjeteve. Çdo shofer duhet të jetë i pajisur me goma dimërore, të mos qarkullojnë me shpejtësi, të mos përdorin celularin dhe të mos kryejnë parakalime të gabuara.

Deklarata e Altin Qatos

Drejtori i Policisë Rrugore në Policinë e Shtetit Drejtues i Parë Altin Qato, deklaratë për mediat në lidhje me situatën si pasojë e temperaturave të ulëta. Nisur nga situata e krijuar si pasojë e motit të keq, gjatë ditës së djeshme dhe gjatë natës me reshje dëbore në disa zona, si dhe nga temperaturat shumë të ulëta duke shkaktuar ngrica e akull, kryesisht në akset rrugore rurale malore, Policia e Shtetit ka marrë një sërë masash për t’ju ardhur në ndihmë gjithë përdoruesve të rrugës në rast nevoje.

Shërbimet e Policisë Rrugore, Patrullat e Përgjithshme, Forcat Shqiponja dhe ato të FLO-së, janë të gjitha në terren, në të gjithë vendin, duke monitoruar qarkullimin dhe për t’ju ardhur në ndihmë banorëve në rast nevoje. Në zonat me risk, do ketë patrullime të shtuara nga Policia Rrugore për të orientuar drejtuesit e mjeteve.

Njëkohësisht Policia Rrugore po bashkëpunon me entet pronare të rrugëve dhe firmat kontraktuese, për mbajtjen pastër të rrugëve dhe për të pasur në gatishmëri mjetet borëpastruese në rast të prezencës së akullit apo dëborës në rrugë. Me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore, Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve, që në radhë të parë të shmangin lëvizjet e panevojshme kryesisht në zona malore ku ka prezencë të dëborës, ngricës e akullit.

Të vendosin gomat dimërore dhe të kenë me vete zinxhirët të gjithë ata drejtues mjetesh, që lëvizin në zonat ku ka prezencë të dëborës, ngricës e akullit.
Të gjithë drejtuesit e mjeteve të mos qarkullojnë me shpejtësi tej normave të lejuara apo udhëzimeve të shërbimeve të policisë për akse rrugore të veçanta, të tregojnë kujdes dhe të ruajnë distancën gjatë lëvizjes.
Të mos përdorin në asnjë mënyrë celularin, gjatë drejtimit të mjetit dhe të vendosin rripin e sigurimit dhe drejtuesit e motomjeteve të vendosin kaskën mbrojtëse.
Të mos kryejnë parakalime të gabuara apo manovra në rrugë dhe të qëndrojnë në radhë në rast se në ndonjë segment rruge për arsye të ndryshme, mund të ketë qarkullim të ngadaltë apo ndalim qarkullim.

Policia Rrugore është prezente në rrugë në ndihmë të drejtuesve të automjeteve, kësaj radhe jo për t’i ndëshkuar, por për t’i ndihmuar me qëllim sigurinë e jetës. Për çdo problematikë dhe ndihme, telefononi në numrin 112 dhe në Komisariatin Dixhital dhe policia do jetë menjëherë në ndihmën tuaj. Policia e Shtetit kërkon mirëkuptimin e të gjithë drejtuesve të automjeteve dhe këmbësorëve që të kontribuojnë, që bashkërisht ta kalojmë edhe këtë situatë të vështirë të motit me temperatura shumë të ulëta, duke kontribuar në rritjen e parametrave të sigurisë së jetës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco