FOTO/ 'Reja' e zogjve shtegtarë ndërpret qarkullimin në aksin Fier - Gjirokastër

FOTO/ 'Reja' e zogjve shtegtarë ndërpret qarkullimin në aksin Fier - Gjirokastër

13:53, 04/12/2021
A+ Aa A-

Trafiku i automjeteve ndalet në një segment rrugor që lidh Fierin me Gjirokastrën në Shqipëri për shkak “të reve” të mëdha të zogjve shtegëtarë. Është koha e shtegëtimit të Cerloit të zi pikalosh (Sturnus vulgaris) nga Shqipëria drejt vendeve të ngrohta të Afrikës.

Zëri i Amerikës njofton se prej disa vitesh Shqipëria po zbaton një moratorium për ndalimin e gjuetisë dhe në shumë zona të vendit kjo ka ndikuar në shtimin e faunës së egër.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco