Aksident tragjik në Bullgari ku humbën jetën 45 shqiptarë, flet për herë të parë pronari i ‘Besa Trans’

Aksident tragjik në Bullgari ku humbën jetën 45 shqiptarë, flet për herë të parë pronari i ‘Besa Trans’

08:47, 30/11/2021
A+ Aa A-

Pronari i autobusit ku humbën jetën 45 shqiptar nga Maqedonia e Veriut, Bekim Haxhiu në një intervistë për median bullgare BNT pohon se autobusi që u dogj në autostradën “Struma” në Bullgari, para se të nisej nga Turqia ka qenë në shërbim dhe gjithçka ka qenë në rregull

 Haxhiu ka përjashtuar mundësinë që disa nga pasagjerët të kenë futur lëndë djegëse në autobus.

Ai ka konfirmuar se ai dhe familja e tij kanë qenë pjesë e një ekskursioni në Stamboll, por kanë udhëtuar me autobusë të tjerë. 

Fëmijët e tij ishin në autobusin e fundit.

Autobusi i djegur është prodhuar në vitin 2007, por është blerë rreth tre vjet më parë.

 Sipas pronarit, deri më tani nuk ka pasur asnjë problem teknik me autobusin.

Haxhiu tha se këtë herë nga Republika e Maqedonisë së Veriut janë nisur katër autobusë. 

Në kufirin bullgaro-maqedonas, në dalje nga Bullgaria, Bekim Haxhiu ka marrë vesh se autobusi i tij është aksidentuar dhe ka shkuar me taksi në vendin e aksidentit.

 Me të mbërritur ka qëndruar në vendngjarje për orë të tëra.

Bekim Haxhiu nuk ka pranuar të komentojë versionin e aksidentit pasi hetimet janë në vazhdim. 

Por, ai tha se tre javë para aksidentit autobusi i është nënshtruar kontrollit teknik në Jug të Maqedonisë. 

Gjithashtu, para çdo udhëtimi, të gjithë autobusit e Besa Trans i nënshtrohet servisit.

‘Para se të niseshim për në Turqi, i bëmë shërbimin, e kontrolluam, madje kur arritëm në Stamboll dhe atje shkuam në shërbim për t'i kontrolluar’ ka sqaruar pronari i “Besa Trans”.

Ai mohon se në autobus ka pasur tuba karburanti sepse benzina që ata kanë mbushur në Stamboll mjaftone për të arritur në Shkup. 

Për shkak të kontrolleve të imtësishme në kufijtë bullgarë, ai përjashton mundësinë e hyrjes së një pasagjeri në lëndën djegëse.

‘Tuba ka në çdo autobus, por me ujë, çdo autobus duhet t'i ketë për çdo rast. Ky është ujë rezervë. Ka kontroll të rreptë të hyrjes në Bullgari, bagazheve, shoferit, gjithçka që transportohet’ tha Haxhiu.

Pronari i “Besa Trans” tha gjithashtu se drejtuesit e autobusit kanë qenë profesionistë me shumë përvojë, të cilët e kanë kaluar shumë herë këtë rrugë. 

Haxhiu ka sqaruar se për këtë rrugë 12-orëshe kanë mjaftuar dy shoferë.

 Ata kanë respektuar rreptësisht orët e pushimit.

Media bullgare e bëri intervistën me pronarin e “Besa Trans”  në zyrën e avokatit të tij në Sofje. 

Bekim Haxhiu tha se nuk kishte folur deri më tani për media sepse ishte i tronditur nga ajo që kishte ndodhur dhe se ishte në Bullgari për të ndihmuar hetuesit në çdo mënyrë të mundshme për të përcaktuar shkakun e aksidentit të 23 nëntorit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco