Apeli i Posaçëm regjistron çështjen për Tahirin, sot hidhet shorti

Apeli i Posaçëm regjistron çështjen për Tahirin, sot hidhet shorti

09:08, 25/11/2021
A+ Aa A-

Çështja në ngarkim ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri është dërguar nga Gjykata e Lartë në Gjykatën e Posaçme të Apelit.

Kujtojmë se disa ditë më parë, Gjykata e Lartë argumentoi se ka shkelje procedurale gjatë gjykimit të Saimir Tahirit dhe ish-drejtorit Jaeld Cela.

Sipas Gjykatës, gjyqtarja Albana Boksi ishte në konflikt interesi pasi ka shqyrtuar çështjen Taulant Haxhiraj në një procedim të lidhur, duke nënkuptuar kështu se trupa gjykuese kishte në përbërje gjyqtarë që s’mund të merrnin pjese në gjykim. Vlen të përmendet se dënimi i fundit që mori Tahiri ishte me 5 vite burg i konvertuar në 3.4 vite shërbim prove.

SPAK e ka akuzuar për trafik droge, por deri më tani ish-ministri i Brendshëm është dënuar vetëm për shpërdorim detyre dhe asnjë nga 3 akuzat e tjera të ngritura nga Prokuroria.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco