SPAK i ‘mbytur’ me dosje, Basha propozon shtimin e tyre/ Kraja: Kemi deleguar 18 dosje në 2021

SPAK i ‘mbytur’ me dosje, Basha propozon shtimin e tyre/ Kraja: Kemi deleguar 18 dosje në 2021

20:40, 23/10/2021
A+ Aa A-

Kreu i SPAK-ut Arben Kraja ka njoftuar se në 6 muajt e parë të 2021, SPAK ka deleguar për kompetencë në prokuroritë e rretheve 18 çështje pasi nuk ka fakte për korrupsionin apo shkeljes së barazisë në tendera. 

I ftuar në ‘Vetting’, Kraja sqaron se në listën e subjekteve për hetim nga ky organ, ‘Sekretari i Përgjithshëm’ nuk është kompetencën e prokurorisë që drejton, por nëse kryen korrupsion, SPAK mund ta hetojë.  

“Në listën e subjekteve që hetojmë nuk është shprehimisht ‘Sekretari Përgjithshëm’. Por kuptohet që sekretari përgjithshëm mund të përfshihet në shumë veprimtari që bëhen objekt i veprimtarisë së SPAK-ut si korrupsioni dhe shkelja e barazisë në tendera. Për 6 muajt e parë të 2021 kemi deleguar 18 dosje në prokuroritë e rretheve,” thotë ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco