Lajmi i fundit

LIVE-SYRI TV/ Adi Krasta në 'A Show'

VIDEO/ 'Na thonë shkoni e vrituni', sërish përplasje të forta në Laknas

VIDEO/ 'Na thonë shkoni e vrituni', sërish përplasje të forta në Laknas

09:50, 01/10/2021
A+ Aa A-

Prishet pakti i vendosur në zyrën e kryetarit të Bashkisë së Kamzës, Rakip Suli. Përfaqësuesit e firmës që do të ndërtojë thertoren në Laknas po përplasen sërish sot me banorët.

Edhe pse një ditë më parë u arrit marrëveshje që të mos ndërhyhej në zonë deri në datën 20 tetor,  tashmë duket se firma nuk do t'ia dijë. Banorët shprehen të vendosur që do të bëjnë rezistencë për mosprerjen e pyllit, dhe kërkojnë ndërhyrjen e policëve, të cilët i quajnë të korruptuar.

“Na ka thënë dilni dhe vrituni me të firmës, e kam këtu në video Rakip Sulin. Këtu jemi në pronën tonë, më mirë të kapim kallashin me i rrafshu të gjithë. Çfarë do ai te shtëpia e huaj, pa leje pa asgjë. Për çfarë ka ardhur? Jo dinamit, po edhe me raketa të vijnë, atë vend nuk e marrin pa vendim gjykate”, thanë banorët.

"Kanë ardhur në orën 3 që të vazhdojnë punimet, na lajmëruan neve dhe dolëm, u përleshëm keq fare. Kemi që në orën 3 e deri më tani që po përleshemi fizikisht. Tokës i ka mbaruar leja, këta thonë që kanë marrë një njoftim nga bashkia. Ne do të vdesim aty të gjithë, nuk e lejojmë. Pylli ka shumë vite që është ndërtuar nga vetë ne, i shërbejmë brez pas brezi, tani këta duan ta presin dhe të bëjnë thertoren. Po të bëhet thertorja, ne nuk jetojmë dot këtu".

Konflikti nisi për shkak se përfaqësuesit e firmës tentuan që të prinin pemët e para në pyllin që mbrohet prej banorëve, ndërkohë që deri më tani policia nuk ka ndërhyrë për ndarjen e palëve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari01/10/2021 10:08

PO CFARE TE THOJE TJETER RAKIP HAJDUTI?? HAJDUTI IKUAJVE DHE I GOMEREVE NE GREQI, SOT KRYETAR BASHKIE!!! KU ESHTE OPOZITA?? KU MUTIN ESHTE FUTUR OPOZITA?? PSE NUK REAGON OPOZITA E LESHIT?? PSE NUK I MBESHTET BANORET OPOZITA, AMBJENTALISTET DHE SHOQERIA E HAPUR E SOROSIT?? PO SHKULEN PEMET, PYJET O LALI PLEHU??? PSE NUK I MBRON LIGJI BANORET??? KU ESHTE GUVERNATORJA E SHQIPERISE ZNJ. KIMETE?? KU ESHTE SORECA? KESHTU PRITEN PYJET NE VENDET E BE???

Shto koment

Denonco