Vdekja e minatorit, ja pistat ku po heton prokuroria

Vdekja e minatorit, ja pistat ku po heton prokuroria

08:39, 20/09/2021
A+ Aa A-

Prokuroria e Dibrës ka nisur hetimet për shkaqet e vdekjes së minatorit Muharrem Plaku në minierën e Bulqizës, trupi i pajetë i të cilit u nxor nga galeritë mëngjesin e sotëm pas 6 ditë kërkimesh.

Mësohet se hetimi është përqëndruar në dy pista, vdekje nga asfiksia dhe vdekja si pasojë e rënies së masivit shkëmbor.

Ngjarja ndodhi  rreth orës 12.00 të së mërkurës (15 shtator), kur pas shembjes së mineraleve, Muraharrem Plaku mbeti i bllokuar brenda minierës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco