EMRAT+FOTO/ Tre shqiptarë kapen me drogë në Britani, njëri ishte fshehur në tuba të ventilimit

EMRAT+FOTO/ Tre shqiptarë kapen me drogë në Britani, njëri ishte fshehur në tuba të ventilimit

19:13, 17/09/2021
A+ Aa A-

Tre shqiptarë janë arrestuar nga autoritetet britanike, pasi janë kapur në një fermë të kanabisit.

Godina ku ishte mbjellë droga ishte në Lincolnshire dhe kishte kapacitetet për të prodhuar drogë sa miliona euro, raportojnë mediat britanike.

Në pranga ranë shtetasit shqiptarë Xhemal Derdin 24 vjeç, kurse 21-vjeçari Alfred Alla u gjet i fshehur në tubat e ventilimit.

I arrestuar ka përfunduar edhe Ismail Elezi, që ishte brenda në fermë, po ashtu. Nëse droga do të hidhej në treg, do kapte shifrën marramendëse 800 mijë paund.

Energjia elektrike që shërbente për ndriçim në fermën e kanabisit ishte vjedhur. Policia britanike ka dhënë informacion për shqiptarët, duke thënë se kishin hyrë në territorin britanik që nga data 25 mars, në mënyrë ilegale.

Tre të rinjtë janë dënuar me nga 39 muaj burgim secili. Pasi të mbarojnë dënimin, ata do ekstradohen për në Shqipëri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco