Tragjedia shqiptare në Kroaci. Flet polici kroat: Ky është ndër aksidentet më të rënda që...

Tragjedia shqiptare në Kroaci. Flet polici kroat: Ky është ndër aksidentet më të rënda që...

10:27, 25/07/2021
A+ Aa A-

Një autobus me targa të Kosovës është aksidentuar sot në Kroaci, ku si pasojë kanë vdekur 10 persona, janë plagosur 30 dhe shumë të tjerë ende janë të bllokuar brenda autobusit.

Përveç policisë, në vendin e ngjarjes janë parë edhe pjestarët e ekipit të zjarrëfikësve, ambulanca dhe 30 persona janë dërguar në spital. Njëri nga drejtuesit e policisë në vendin e ngjarjes ka rrëfyer për rastin.

“Unë kam qenë në shumë aksidente, por ky është me të vërtetë i rëndë dhe mendoj se është ndër aksidentet më të rënda që kam parë. Autobusi ishte plot, por nuk mund të them nëse kishte fëmijë mes të vdekurve ose të plagosurve. Sipas udhëtarëve, kishte mbi 60 persona në autobus”, tha Galic.

“Situata është shumë e vështirë dhe ka ende numër të madh të pasagjerëve që iu kërcënohet jeta brenda në autobus”, tha një zëdhënës i policisë.

“Shkaqet e aksidentit mund të merren me mend tani për tani, por asgjë definitive nuk mund të thuhet”, thonë autoritetet kroate.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco