Kejsi Hysa u gropos në parcelën e drogës/ Si u ekzekutua me plumb në kokë për 50 kg kanabis

Kejsi Hysa u gropos në parcelën e drogës/ Si u ekzekutua me plumb në kokë për 50 kg kanabis

16:41, 19/06/2021
A+ Aa A-

Gjykata e Krujës ka dënuar në mungesë me 30 vite burg të shumëkërkuarin Agron Tufa, i akuzuar për vrasjen me plumb në kokë dhe varrosjen pranë parcelës me kanabis të shtetasit Kejsi Hysa, 34-vjeç.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 5 korrik të vitit 2018 në fshatin Shelqet të Njësisë Administrative Nikël të Krujës.

Ka qenë një trupë gjyqësore e deleguar nga KLGJ-ja që dha dënimin për Tufën, duke e shpallur fajtor për vrasje me dashje, ndërsa ai ndodhet ende në arrati.

Tufa dyshohet se fshihet në shtetin grek. Ndërkohë, për ngjarjen është dënuar me 20 vite burg, autori i dytë, Hysni Rama, i cili u vetëdorëzua në Polici pak ditë pas krimit dhe pranoi akuzat.

Në këtë mënyrë, ai përfitoi gjykim të shkurtuar, duke përfituar kësisoj edhe uljen e dënimit nga 30 vite në 20 vite burg.

Krimi i tmerrshëm tronditi zonën në korrik të vitit 2018, ku Hysa u qëllua me një plumb të vetëm pushke në kokë, duke i shkaktuar vdekjen dhe më pas u gropos pranë parcelës me kanabis.

Për ngjarjen e rëndë ishte bërë shkak humbja e një sasie prej 50 kg kanabis. Viktima, Kejsi Hysa, që njihej edhe me disa emra të tjerë (Elion Hysa dhe Piku Hysa) ku më i spikaturi është “Piku Fajdexhiu”, kërkohej nga Policia e Sarandës për vrasjen e Edmond Theodhorit, ndërsa jetonte në Krujë ku jepte para me fajde dhe kultivonte lëndë narkotike kanabis sativa.

Madje, në këtë zonë administronte i pa shqetësuar edhe një lokal i quajtur bar “Nikla”, ku ishte njohur edhe me Hysni Ramën. Ky i fundit, e ndihmonte për të ruajtur lëndën narkotike kundrejt pagesave nga 100 deri në 200 euro. Por, pati një moment kur krisja midis dy miqve ishte e pa kthim dhe shkak ishte 50 kg kanabis e humbur.

Hysni Rama ka pretenduar se droga ishte vjedhur, ndërsa në këmbim, Hysa ka kërkuar 15 mijë euro. Për këtë arsye, ata kanë lënë takim për t’u sqaruar, ku sipas prokurorisë, janë përfshirë në debate të ashpra për shkak se i kishte sjellë vetëm 1 milion lekë të vjetra.

Në përleshje, Hysa i ka vënë pistoletën në kokë dhe e ka çuar deri tek parcela, por aty, vjen Agron Tufa dhe e qëllon në kokë. Aty bien dakord për ta groposur viktimën dhe më pas shkojnë për të luajtur bilardo, duke lënë makinën e Hysës në vendngjarje. Më vonë, në banesën e Ramës ndajnë eurot e vjedhura të “Piku Fajdexhiut”.

Pas vrasjes, vëllai i të ndjerit, kanë detyruar Hysni Ramën të hipte në makinën e tyre dhe të tregonte të vërtetën. Në këtë moment, Agron Tufa telefon Policinë dhe Rama është liruar. Më pas u zbardh e gjithë ngjarja prapa së cilës qëndrojnë pazaret e drogës.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco