Kthyen lokalin në qendër nakotikësh/ Arrestohen 3 shqiptarë, si filloi operacioni ku u kapën 15 kg kokainë

Kthyen lokalin në qendër nakotikësh/ Arrestohen 3 shqiptarë, si filloi operacioni ku u kapën 15 kg kokainë

16:14, 13/05/2021
A+ Aa A-

Tre shqiptarë dhe dy italianë u arrestuan mëngjesin e së martës nga policia e Breshias në Itali, në akuzën e ‘importit, transportimit dhe shitjes së sasive të mëdha të kokainës’

Këtë të fundit e kishin shndërruar barin në pronësi të tyre në një qendër të lulëzuar të lëndëve narkotike.

Operacioni, i koduar ‘Crystal’, filloi në 20 Dhjetor 2018 pas arrestimit të një shtetasi maroken të gjetur në posedim të një kilogram kokaine.

Gjatë hetimit, hetuesit gjetën përsëri tek furnizuesi i drogës, një shtetas shqiptar të angazhuar në administrimin e një lokali në Travagliato, në zonën e Breshias, i cili e kishte kthyer vendin në një qendër të vërtetë të klasifikimit të drogës.

Aktivitetet e monitorimit të policëve bënë të mundur regjistrimin e takimeve të shumta brenda lokalit, gjatë të cilave banakeri shiti kokainën te bashkatdhetarët e tjerë dhe shtetasit italianë, të cilët nga ana tjetër vazhduan ta nxirrnin në treg.

Nga atje policët gjithashtu rindërtuan rrugën e kokainës, e cila nga Belgjika dhe Hollanda mbërriti në Itali.

Më 20 maj 2019 në Cologno Monzese u sekuestruan mbi 15 kg "koka", të cilat një transportues nga Bolonja i kishte fshehur në bordin e një minibusi me qira.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco