Dorëzimi i vrasësit shqiptar të penduar në Greqi, që tejkaloi skenarët e Hollivudit

Dorëzimi i vrasësit shqiptar të penduar në Greqi, që tejkaloi skenarët e Hollivudit

09:49, 05/05/2021
A+ Aa A-

Greqi - Vrasja e pensionistit 68-vjeçar George Tsantilas në vjeshtën e vitit 1993 kishte pushtuar shtypin dhe mediat e kohës. Kryesisht sepse dyshimet e policisë dhe hapat e parë të hetimit, hapën derën për një botë të errët, të cilën shoqëria greke më pas e perceptoi si një diferencë. Ajo e dashurisë në treg.

Policia gjeti trupin e pajetë të agjentit të pasurive të patundshme në pension në studion e tij, në Rrugën Fylis 55, plot me plagë thike. Shtëpia ishte rrëmujë një shenjë që motivi kryesor i vrasjes ishte grabitja. Sidoqoftë, nuk kishte shenja gishtash në dyert, dhe bishtat e dy markave të ndryshme të cigareve në një tavëll do të kishin qenë thjesht një detaj i parëndësishëm nëse viktima do të kishte pirë duhan - përveç faktit që Chantilas nuk ishte duhanpirës, ​​kështu që dy persona të tjerë kishin qenë brenda shtëpisë së tij.

Informacioni se 68-vjeçari frekuentonte Sheshin Vathis, një vend i njohur në treg për njerëzit homoseksualë, shumë shpesh duke kërkuar ndonjë shok për natën, erdhi dhe "i lidhi" me të dhënat. Më shumë gjasa, autorët kishin hyrë në shtëpi me ftesë të vetë burrit të vrarë. Policia kontrolloi të gjithë ata që rrinin rregullisht  në sheshin Vathi, u bënë dhjetëra arrestime, por gjurmët e gishtave të të dyshuarve nuk u identifikuan kurrë me ato që u gjetën në banesën e viktimës. Çështja u bllokua dhe përfundimisht përfundoi në raftin e Policisë.

Image

Historia më pas mund të duket si një skenar i madh filmi policor, ka shumë të ngjarë nga "Seven" dhe skena e tij klasike, ku "i keqi" Kevin Spacey hyn vullnetarisht në Departamentin e Policisë, u shprehën mediat greke. 

Por kur më 20 janar 2002, 28-vjeçari shqiptar Eduard Leka hyri në Departamentin e Krystallopigi dhe i tha policisë se ai kishte vrarë një burrë në Athinë në 1993, nuk kishte asgjë kinematografike, asgjë të rreme për këtë, asnjë komplot "djallëzor" nuk ishte fshehur nga mbrapa. Policia as nuk e besoi, por pas veprimit të tij kishte një pendim të thellë.

Leka ishte një nga dy autorët e vrasjes së Chantilas në 1993. Dy vjet pas krimit të tij, ai u largua nga Greqia dhe vazhdoi vjedhjet në Shqipëri, ku u arrestua nga policia lokale dhe u burgos. Brenda burgut, gjithçka ndryshoi për të. Njohja e tij me një prift ungjillor, i cili herë pas here vizitonte të burgosurit dhe zhvillonte biseda me ta, e bëri Edward Lek të përqafonte Krishterimin dhe të bëhej thellësisht fetar. Dhe sa më shumë që "ndiznin" ndjenjat fetare tek ai, aq më shumë pendoheshin që i lindën në mendje për vrasjen e vitit 1993.

Në fakt, edhe në burg, ai kishte kërkuar një seancë dëgjimore nga drejtori, ku i zbuloi të vërtetën, por ai nuk e besoi. I tillë ishte ndryshimi i njeriut që drejtori i burgut pa para tij se nuk mund të imagjinohej se ky person ishte i aftë t’i merrte jetën dikujt tjetër.

Kur u lirua nga burgu në Shqipëri, ai bëri atë që besonte se do t'i ofronte shpengimin: ai shkoi në kufirin Greko-Shqiptar dhe rrëfeu të vërtetën në polici. Të habitur, ata kontaktuan departamentin e vrasjeve në Athinë dhe më pas Edward foli në telefon me zyrtarët e Athinës, duke rrëfyer krimin. Këta të fundit nuk mund t’u besonin veshëve të tyre: Eduard po u tregonte atyre për skenën e krimit në detaje që vetëm dikush që e dinte çështjen nga brenda mund ta dinte. Ishte e dhënë: ky i ri nuk u tall me ta! Dhe le të duket absurde që ai vendosi të dorëzohej nëntë vjet të tërë pas vrasjes!

Krahasimi midis shenjave të gishtërinjve të gjetur në banesën e vrasjes dhe atyre të Lekës finalizoi faktin se fajtori më në fund ishte gjetur. Më pas, çështja e vrasjes u mbyll nga Sigurimi dhe prokurori e mori atë në duart e tij. Edward Leka ra në vesh të shurdhër: pendimi i tij ishte qartë i sinqertë, askush nuk mund ta imagjinonte se ky njeri kishte ardhur dhe kishte rrëfyer një krim të harruar.

Gjykatësit e gjykuan atë më butë dhe shpengimi i tij mund të ketë marrë nëntë vjet - për sa kohë që vetë vrasja ishte zbardhur - por për fat të mirë të tij, më në fund erdhi.

Eduard Leka në nje rrefim televiziv në Tiranë, vite më parë:

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco