Anti-mafia sekuestron 12 mln euro pasuri në Itali dhe Shqipëri

Anti-mafia sekuestron 12 mln euro pasuri në Itali dhe Shqipëri

10:50, 16/04/2021
A+ Aa A-

Guardia di Finanza në bashkëpunim me Eurojust kanë sekuestruar 12  milion euro pasuri në Itali dhe në Shqipëri.

Operacioni “Ndiq paranë 2” nisi nga Antimafia italiane në Katania. Pasuritë e sekuestruara janë aksione të ndërmarrjeve të transportit dhe tregtimit të produkteve të naftës.

Besohet se sipërmarrësit janë të lidhur me klane mafioze në Itali. Sipas mediave italiane, 12 milion euro u sekuestruan në shtatë provinca të gjashtë rajoneve italiane dhe në Shqipëri.

Sekuestrimet janë  kryer në Catania, Romë, Milano, Novara, Udine, Varese dhe Verona. Hetimi hodhi dritë mbi pastrimin e të ardhurave të paligjshme të bosit Giuseppe Scarvaglieri, i klanit Scalisi të Adrano, i burgosur nën regjimin 41 bis, përmes aktiviteteve sipërmarrëse të menaxhuara nga nipi i tij, Salvatore Calcagno, dhe nga sipërmarrësit Antonio Siverino dhe djali i tij Francesco.

Ky e fundit, nga ana tjetër, përdori emra të ndryshëm për krijimin e ndërmarrjeve të shumta që veprojnë në të gjithë territorin kombëtar.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco