Detaje të reja/ Vrasësit shqiptarë të gazetarit grek u paguan me bitcoin

Detaje të reja/ Vrasësit shqiptarë të gazetarit grek u paguan me bitcoin

20:42, 14/04/2021
A+ Aa A-

Detaje dhe pamje të reja kanë dalë në dritë rreth vrasjes së gazetarit grek, George Karaivaz. Sipas hetimeve policia po përqipet të rimarrë materialet filmike nga tre ditët e fundit para vrasjes së tij.

Ekspertët në zonën e Alimos nga pamjet kanë zbuluar se dy ekzekutorët lëviznin në zonë, një fakt që heq mundësinë që ata të vijnë nga jashtë dhe forcon dyshimin e oficerëve të ELAS se George Karaivaz ra viktimë e kriminelëve grekë dhe shqiptarë që sipas mediave greve mund të jenë paguar me Bitcoin.

Në të njëjtën kohë, itineraret e gazetarit janë nën “mikroskopin” e autoriteteve. Të mërkurën, Karaivaz u largua normalisht pak para orës 2 të pasdites kur mbaroi shfaqja “Të Vërtetat me Zinën”, më pas ai shkoi dhe e mori gruan e tij nga puna. Ata ishin vonë, por u kthyen në shtëpi së bashku.

Sipas tovima.gr, ekzekutimi i ftohtë i George Karaivaz ka tronditur të gjithë lagjen e gazetarit të njohur, ndërsa shenjat e vrasësve po zbulohen. Në një ndërtesë apartamentesh më pak se 60 metra nga vendi ku u ekzekutua gazetari, banorët gjetën shenjat nga plumbat e qëlluar.

“Unë nuk e di nëse ata kanë dëgjuar që ne ishim atje ose nëse ata nuk kanë kushtuar vëmendje. Unë isha i impresionuar sepse kishte kamera nëpër rrugë. Sidoqoftë, ata nuk u frikësuan “.– tha një zyrtat i komunës.

Duke folur për buletinin kryesor të lajmeve të MEGA, George Kalliakmanis, president i Bashkimit të Oficerëve të Policisë të Atikës Juglindore, vuri në dukje se një hetim shumënivelësh i incidentit po ndodh, megjithatë hetimet janë në një fazë të hershme.

“Është shumë herët për të nxjerrë konkluzione. Gjithçka po luan, është e vështirë të thuash me siguri. Unë besoj se ato janë plumba që u dëbuan dhe shpuan trupin e George Karaivaz”, theksoi Z. Kalliakmanis në lidhje me plumbat që u gjetën të gozhduar në ballkonin e një ndërtese aty pranë dhe po shqyrtohen nga Autoritetet.”- u shpreh George Kalliakmanis.

Ndërkohë një video e re është publikuar në mediat greke menjëherë pas vrasjes me gjakftohtësi të gazetarit dhe tregon dy autorët në motor duke u larguar me shpejtësi nga vendi i krimit.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco