Arrestohen 2 shqiptarë dhe 4 grekë/ Shpëndanin kokainë, kokës së grupit iu gjetën mijëra euro

Arrestohen 2 shqiptarë dhe 4 grekë/ Shpëndanin kokainë, kokës së grupit iu gjetën mijëra euro

18:08, 01/03/2021
A+ Aa A-

Një organizatë kriminale që trafikonte kokainë në Paxos u shpërbë, pas shumë muajsh hetimi nga Departamenti i Prokurorisë së Drogave të Nëndrejtorisë së Sigurisë së Korfuzit.

Mediat fqinje raportojnë se të arrestuarit janë dy shqiptarë dhe katër grekë, të cilët u identifikuan si anëtarë të organizatës.

Autorët dyshohet se kanë trafikuar 555 gram kokainë nga fillimi i tetorit të kaluar deri më sot.

Shqiptarët, të cilët u arrestuan të enjten në Athinë, dyshohet se kishin një rol kryesor në organizatë, pasi atyre iu gjetën në zotërim një sasi kokainë me peshë 348 gramë dhe shumën prej 12.200 eurosh.

Të dy individët, të cilët pretendohet se kishin pozicionet e “udhëheqësit” dhe “nënkryetarit” në organizatë, ishin plotësisht të koordinuar për të gjetur sasi të kokainës në Athinë dhe për ta dërguar atë, me qëllim trafikimin e të varurve nga droga në ishullin Paxos.

Ndërsa tre shtetasit grekë që u arrestuan dje në Paxos, dyshohet se janë bashkëpunëtorë të organizatës kriminale.

Ndaj tyre u ngrit një çështje penale për veprat e pjesëmarrjes në organizatën kriminale, si dhe furnizimin-posedimin-transportin-magazinimin-trafikimin e kokainës.

Një tjetër Paxinos është në kërkim në organizatën kriminale, i cili është në kërkim. Të arrestuarit do të dërgohen në Prokurorinë Publike të Korfuzit.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco