Vrasja në Tiranë/ Gazetari: Viktima spiunoi Dritan Dajtin te policia kur po dorëzonte 400 mijë euro

Vrasja në Tiranë/ Gazetari: Viktima spiunoi Dritan Dajtin te policia kur po dorëzonte 400 mijë euro

20:35, 25/02/2021
A+ Aa A-

Ekzekutimi i bosit të drogës Behar Sofia mëngjesin e sotëm në mes të Tiranës, në një zonë shumë të mbrojtur, për gazetarin Artan Hoxha është një mesazh i qartë i autorëve se “kudo që të jesh nuk je i paprekshëm”.

Hoxha tha se Sofia i trembej një fakti të tillë prandaj kishte vendosur që të jetonte në një pallat dhe zonë shumë të mbrojtur, por as kjo nuk e shpëtoi.

“Sot janë ngritur një seri pistash për të kuptuar cili mund të jetë ekzekutuesi nëse mund të jetë ndonjë tentativë tjetër e kohëve të fundit në trafik apo ngjarje e së kaluarës, pasi është marrë me personazhe shumë të fuqishëm, por kishte mbijetuar.

Fakti që prej dy vitesh banonte pranë pallatit, ku është qendra tregtare pas Piramidës, aty banojnë personazhe shumë të rëndësishëm dhe sa i siguruar është të jetosh aty, lëvizin me eskorta me 3-4 makina…. Është një zonë shumë e mbrojtur.

Këtu është mesazhi që është dhënë me vrasjen e sotme. Viktima u përpoq të garantonte paprekshmëri dhe nga ana tjetër kjo që i ndodhi jo vetëm ishte mesazh, por një akt që dëshmon as askush nuk është i paprekshëm, ai edhe që banon në Rolling Hills apo Kodra e Diellit” tha ai.

Artan Hoxha u shpreh se viktima ishte personazhi kyç që mund të zbardhte masakrën e gushtit 2009 ku u vranë 4 oficerë policie në Durrës.

Gazetari tha se Behar Sofia ishte i pranishëm me makinën e tij në vendin e ngjarjes, ku u vranë policët dhe se ishte ai që njoftoi policinë për praninë e Dritan Dajtit, të cilit dyshohet se i ngriti kurth në momentin që po i dorëzonte 400 mijë euro për ta nxjerrë jashtë loje me duart e policisë, por gjithçka përfundoi në tragjedi.

“Në skenën e krimit kemi një “Tuareg” që ishte objektiv i operacionit, e ndezur me derën e pasagjerit hapur, ai (Dritan Dajti) ishte në pritje të dikujt që do të vinte. Dy makinat e operacionales ishin pas, policët që vdiqën dhe një gjë që nuk e thoshte askush, ishte më e frikshme, ky është pengu më i madh në këtë histori. Kush e çoi policinë aty dhe ç’donte në atë moment?

“Benz”-i në vendin e ngjarjes ku u vranë 4 policët në 2009 në Durrës

Kjo makinë Benz me targë TR 1638 S është kapur rastësisht nga pamjet dhe vetëm më vonë duke parë me detaje kemi gjetur këtë makinë paralele me “Tuareg”-un e Dritan Dajtit. Policia arrestoi tre vëllezër që kishin një furrë buke, që kishin një makinë me targë të zakonshme, por jo kjo.

Kjo u shfaq aty dhe nuk u pa më. Kjo makinë sipas hetimeve që u bënë më pas rezulton që ka qenë e viktimës së sotme (Behar Sofia) që ka shkuar për të dorëzuar diku te 400 mijë euro (Dritan Dajtit). Njeriu që ia ka dhënë informacionin policisë është pikërisht Behar Sofia.

Policia e fshehu informacionin për Dritan Dajtin. Ky operacion u bë jo me RENEA-n, por me skuadër operacionale dhe patëm ato pasoja që patëm. Ky (Behar Sofia) është një personazh me lidhje të forta brenda policisë. Ky nuk bëri kurth ndaj policisë por Dritan Dajtit.

Gjëja që dua të them është që si u zhduk ky Benz? Pse nuk u përfshi? Nuk e di në pronësi të kujt ishte, por u zhduk. Bashkë me të u zhduk edhe shuma e madhe me para. Si prova materiale u fiksuan si sasi 2 mijë euro, që Dritan Dajti i kishte në xhep."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Fidel26/02/2021 07:05

Ja fute kot o Artan Hoxha. E di i madh e i vogel qe makina mund te ishte ne pronesinte Beharit por ai qe dorezoi eurot ishte Fidel Ylli. Dhe ne fund eurot mungojne sepse policet vrane njeri tjetrin per ato leke. Kur vajten ta arrestonin Dajti tha merrni leket dhe ikni. I ndjeri Duckollari tha jo ne do te arrestojme. Aty shefi mori armen dhe vrau Duckollarin. Me pas do vrisnin dhe Dajtin. Ngjarjen do ja atribuonin Dajtit. Por Dajti e kuptoi dhe beri masaker. Ngjarja perfundoi me arrestimin dhe marrjen e parave nga ata qe mbeten

Shqiptari25/02/2021 21:59

SA HERE PASI VRITET DIKUSH, SIGURISHT PER LARJE HESAPESH KRIMINALE MIDIS TRAFIKANTESH DROGE, AI NA SHPALLET NJESH PER SHUME AKTE KRIMINALE DHE "BOSS" DROGE, NGA DY GAZETARET E THEKUR PER KETO RASTE: DRITAN HOXHA DHE KLODIANA LALA. KETA DY GAZETARE NA E NXJERRIN KETE PERSON, SI SHUME TE TJERE SI KY, PASI VRITEN, ME 1001 TE ZEZA, ME PASURI PERRALLORE, ME "USHTARE DHE BADIGUARDE BESNIKE", POR QE NUK GJENDEN ASNJEHERE PRANE TIJ NE MOMENTIN E EKZEKUTIMIT. I SUPOZOJME TE VERTETA KETO QE THONE GAZETARET PER PASURITE E TIJ, TE VENDOSURA VETEM NE RRUGE KRIMINALE. PO SI KA MUNDESI QE KETO NUK I DITKAN FARE AS POLICIA E SHTETIT, AS SPAK, AS BKH DHE AS OFL E FAMSHME?? SIKUR FATKEQI BEHAR SOFIA, TE MOS ISHTE EKZEKUTUAR, A DO TE VAZHDONTE JETA PER ATE KREJT NORMALE, I PA SHQETESUAR NGA SHTETI, SPAK DHE OFL, SI DERI SOT PARADITE??? A KA TE TJERE "BOSSA DROGE" SI BEHARI NE SHQIPERI, QE JETOJNE TE QETE, PA U SHQETESUAR NGA POLICIA, SPAK DHE OFL, DERI SA TE EKZEKUTOHEN NGA RIVALET E TYRE?? APO KETA DO TI MARRIM VESH NGA HOXHA DHE LALA VETEM PASI TE EKZEKUTOHEN??? PORDHE ME RIGON!!! GAZETARE LLAPAQENE! GAZETARE LESHI, QE MARRIN FAME KOT DUKE NA BERE TE DITURIT VETEM PASI NGJARJET NDODHIN!!!

Shqiptari25/02/2021 21:57

SA HERE PASI VRITET DIKUSH, SIGURISHT PER LARJE HESAPESH KRIMINALE MIDIS TRAFIKANTESH DROGE, AI NA SHPALLET NJESH PER SHUME AKTE KRIMINALE DHE "BOSS" DROGE, NGA DY GAZETARET E THEKUR PER KETO RASTE: DRITAN HOXHA DHE KLODIANA LALA. KETA DY GAZETARE NA E NXJERRIN KETE PERSON, SI SHUME TE TJERE SI KY, PASI VRITEN, ME 1001 TE ZEZA, ME PASURI PERRALLORE, ME "USHTARE DHE BADIGUARDE BESNIKE", POR QE NUK GJENDEN ASNJEHERE PRANE TIJ NE MOMENTIN E EKZEKUTIMIT. I SUPOZOJME TE VERTETA KETO QE THONE GAZETARET PER PASURITE E TIJ, TE VENDOSURA VETEM NE RRUGE KRIMINALE. PO SI KA MUNDESI QE KETO NUK I DITKAN FARE AS POLICIA E SHTETIT, AS SPAK, AS BKH DHE AS OFL E FAMSHME?? SIKUR FATKEQI BEHAR SOFIA, TE MOS ISHTE EKZEKUTUAR, A DO TE VAZHDONTE JETA PER ATE KREJT NORMALE, I PA SHQETESUAR NGA SHTETI, SPAK DHE OFL, SI DERI SOT PARADITE??? A KA TE TJERE "BOSSA DROGE" SI BEHARI NE SHQIPERI, QE JETOJNE TE QETE, PA U SHQETESUAR NGA POLICIA, SPAK DHE OFL, DERI SA TE EKZEKUTOHEN NGA RIVALET E TYRE?? APO KETA DO TI MARRIM VESH NGA HOXHA DHE LALA VETEM PASI TE EKZEKUTOHEN??? PORDHE ME RIGON!!! GAZETARE LLAPAQENE! GAZETARE LESHI, QE MARRIN FAME KOT DUKE NA BERE TE DITURIT VETEM PASI NGJARJET NDODHIN!!!

Shto koment

Denonco