‘Varianti i ri’ i Covid-19 i afrohet Shqipërisë/ Regjistrohen 26 raste në vendin fqinj

‘Varianti i ri’ i Covid-19 i afrohet Shqipërisë/ Regjistrohen 26 raste në vendin fqinj

17:34, 22/01/2021
A+ Aa A-

Këtë të premte, Greqia ka regjistruar 26 raste të reja të koronavirusit të ri, kanë njoftuar autoritetet shëndetësore në vendin fqinj.

Ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias zhvilloi një takim urgjent me ekspertë të epidemiologjisë në Ministrinë e Shëndetësisë për të diskutuar se si mund të përmbahet lloji i ri i Covid-19, pasi shifra u bë publike.

Takimi u përqëndrua në koordinimin dhe përmirësimin e mbikëqyrjes gjenomike me funksionimin e një rrjeti mbarëkombëtar për të monitoruar dhe analizuar mutacionet dhe variantet e virusit SARS-CoV-2.

Agjencia e mbikëqyrjes së sëmundjeve të Evropës të enjten paralajmëroi se tre variante të ndryshuara të koronavirusit – i cili u shfaq në Britani, Afrikën e Jugut dhe Brazil – paraqesin një rrezik të lartë në Evropë dhe do të çojë në më shumë infeksione Covid-19, shtrime në spital dhe vdekje.

Variantet, të cilat përmbajnë mutacione, ose ndryshime, që shkakton Covid-19 për të cilët shkencëtarët thonë se i bëjnë ata më të transmetueshëm, janë zbuluar tashmë në shumë vende në Evropë dhe ka të ngjarë të vazhdojnë të ndodhin, Qendra Evropiane për Parandalimin e Sëmundjeve dhe Kontrollit (ECDC) tha në një vlerësim të kryer të rrezikut.

Më parë në janar, shkencëtarët grekë njoftuan se një valë e re e koronavirusit është përhapur edhe te njerëzit në Maqedoninë Perëndimore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco