Kërkohej për tentativë vrasje në Belgjikë/ Kosovari kapet ne kufirin shqiptar

Kërkohej për tentativë vrasje në Belgjikë/ Kosovari kapet ne kufirin shqiptar

16:30, 22/01/2021
A+ Aa A-

Një 52-vjeçar nga Kosova është arrestuar në pikën kufitare të Morinës nga autoritetet shqiptare për llogari të autoriteteve belge.

Sipas policisë në pranga është vënë A.V., 52 vjeç, banues në Skalloc, Kosovë.

Gjykata e Shkallës së Parë të Brukselit, Belgjikë , ka lëshuar ndaj tij urdhër-arrestin ndërkombëtar, për veprën penale “Vrasje e mbetur në tenativë”.

“Vihet në pranga një shtetas kosovar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Belgjika.

Arrestimi provizor i tij u bë në bashkëpunim me Interpol Tiranën, me qëllim ekstradimin në shtetin Belg. Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Morinës, shërbimet e Policisë Kufitare, si rezultat i masave të shtuara dhe shkëmbimit të informacionit me Interpol Tiranën, bënë ndalimin e shtetasit të shpallur në kërkim ndërkombëtar: A.V., 52 vjeç, banues në Skalloc, Kosovë.

Gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, ky shtetas rezultoi person në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata Frenge e Shkallës së Parë të Brukselit, Belgjikë , ka lëshuar ndaj tij urdhër-arrestin ndërkombëtar, për veprën penale “Vrasje e mbetur në tentativë”.

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Kukës bënë arrestimin provizor, me qëllim ekstradimin e tij drejt Belgjikës, mbështetur në “Konventën Evropiane të Ekstradimit” të vitit 1957″, njofton policia.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco