Ishte në kërkim ndërkombëtar si pjesë e organizatave kriminale, arrestohet 54-vjeçari

Ishte në kërkim ndërkombëtar si pjesë e organizatave kriminale, arrestohet 54-vjeçari

08:55, 22/01/2021
A+ Aa A-

Një 54-vjeçar është arrestuar në Elbasan, me qëllim ekstradimin drejt Italisë. Në pranga ka rënë R. E., 54 vjeç, banues në Elbasan.

Ky i fundit është ndaluar për llogari të drejtësisë italiane, pasi  Gjykata e Torinos, Itali, në datën 25.11.2020, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Pjesëmarrje në organizatë kriminale për vjedhje me dhunë dhe grabitje”.

Ja njoftimi i plotë:

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Arrestohet një shtetas shqiptar, me qëllim ekstradimi drejt Italisë.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me Interpol Tirana, pas një pune të mirorganizuar, lokalizuan, kapën dhe arrestuan përkohësisht, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

-R. E., 54 vjeç, banues në Elbasan.

Kapja dhe ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Torinos, Itali, në datën 25.11.2020, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Pjesëmarrje në organizatë kriminale për vjedhje me dhunë dhe grabitje”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Veprimet e mëtejshme për këtë shtetas do të kryhen nga Zyra e Interpolit Tiranë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco