Pjesë e Ndraghetës/ Ekstradohet drejt Italisë Çekini, krahu i djathë i Bujar Sejdinit

Pjesë e Ndraghetës/ Ekstradohet drejt Italisë Çekini, krahu i djathë i Bujar Sejdinit

11:37, 21/01/2021
A+ Aa A-

Është ekstraduar në drejtim të Italisë Ardian Çekini, i njohur ndryshe dhe si krahu i djathtë i Bujar Sejdinit, pjesë e Ndraghetës. Çekini u arrestua në 26 maj 2020, në ekzekutim të urdhrit ndërkombëtar të arrestit, duke iu referuar procedimit 5398/16.

Çekini, i akuzuar për organizatë kriminale të tipit mafioz dhe trafik ndërkombëtar droge, u hetua si pjesë e operacionit Magma.

Aktivitetet hetimore bënë të mundur dekonspirimin e plotë të klanit të ‘Ndrangheta që i atribuohet familjes Belloço të Rosarno (RC) dhe nyjeve të saj ekstra-rajonale, duke arrestuar të gjithë anëtarët më të lartë të familjes prefate, që i përkasin “rrethit Tirren” dhe që veprojnë në fushën e Gioia Tauro, në Emilia Romagna, Lazio dhe Lombardia.

Grupi kriminal, i artikuluar në disa nivele dhe i pajisur me burime shumë të larta financiare, në mënyrë që të importojë kokainë, të identifikuar në Amerikën e Jugut, veçanërisht në Argjentinë dhe Kosta Rika, burimet e furnizimit të grupeve të mëdha të asaj droge që do të dërgohen në Itali përmes detit të fshehura në qese speciale brenda kontejnerëve.

Për këto qëllime, burrat e klanit Belloço përdorën disa emisarë që bënë disa udhëtime jashtë vendit – në mënyrë që të shikonin ilaçin dhe të negocionin me përfaqësuesit vendorë për të organizuar aspektet logjistike të importit – dhe, midis tyre, CEKINI Ardjan, posta e ‘Ndrina “Belloço” në zonën e Ballkanit, i cili mori pjesë – së bashku me bashkëpunëtorët e tjerë – në organizimin e blerjes në Spanjë të rreth 20 kg kokainë dhe furnizoi organizatën me pajisje për komunikime telematike të koduara.

Ekstradimi i sotëm vjen në fund të hetimeve intensive të kryera nga Bërthama PEF e Reggio Calabria dhe nga Shërbimi Qendror i Hetimit të Krimit të Organizuar në Romë, me mbështetjen vendimtare të Departamentit II të Komandës së Përgjithshme të Korpusit, të Drejtorisë Qendrore të Policisë Kriminale, të udhëhequr nga Prefekti Rizzi, nga Sekretariati i Përgjithshëm i OIPC-INTERPOL i Lyon dhe Shërbimi për Bashkëpunimin Policor Ndërkombëtar të Departamentit të Sigurisë Publike, me mbështetjen operacionale të Policisë së Shtetit Shqiptar, në kuadër të projektit më të gjerë I-CAN (Interpol Bashkëpunimi Kundër ‘Ndrangheta), promovuar nga Italia së bashku me Interpol i cili bëri të mundur, ndër të tjera, për të gjetur dhe kapur në të njëjtën kohë, përveç sa më sipër, 5 subjekte të tjerë në tre vende të ndryshme të huaja: Shqipëri – Argjentinë dhe Kosta Rika.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco