Arrestohet hajduti magjistar shqiptar në Greqi, 23 herë i arrestuar asnjëherë në burg

Arrestohet hajduti magjistar shqiptar në Greqi, 23 herë i arrestuar asnjëherë në burg

09:27, 19/01/2021
A+ Aa A-

Pas muajsh pune intesive , 25 vjeçari shqiptar me identitetin grek dhe pseudonimin ‘Tiramola’ ( një personazh komik italian i krijuar në 1952) është arrestuar.

Në videot e paraqitura nga mediat greke, 25 vjeçari vidhte lokalet në qëndër, kuletat dhe telefonat celular të punonjësve.

Hajduti magjistar kishte kryer pesë sulme ndaj dyqaneve dhe paratë që ai i vidhte i harxhonte me kokainë dhe me femra.

Ai është arrestuar 23 herë por asnjëherë nuk ka përfunduar në burg.

 Siç tregojnë burimet e policisë ai është një person i pamëshirshëm dhe i pacipë, i cili jo vetëm që nuk hezitonte të merrte paratë nga kasat ndërsa punonjësit kishin kthyer shpinën por në shumë raste kërkonte që të përdorte tualetin dhe ngjitej në papafingo ose zbriste në bodrumet dhe merrte celularët dhe gjithçka që gjente aty.

Sulmi i fundit ishte në një dyqan dhe ndodhi pak pas orës 6 të mëngjesit të së dielës së kaluar.

Me qetësi absolute ai hyri në dyqan dhe u fut në heshtje në bodrumin ku ndodhet depoja .

Me lëvizje të shpejta ai kap telefonin celular të një punonjësi me vlerë 800 euro, një portofol që përmbante një sasi të vogël, celularin e një punonjësi tjetër me vlerë 600 euro dhe portofolin e saj .

 Ai ishte gati të hapte një dollap tjetër kur një punonjës që zbriti për të marrë disa gjëra e kapi në flagrancë.

 Në fakt, ai filloi të bërtasë dhe më pas autori i krimit filloi të vrapojë dhe u zhduk nga dyqani.

Arrestimi

Sipas transkriptit të Sigurimit në dispozicion të protothema.gr, numërimi mbrapsht për 25-vjeçarin "Tiramola" do të thotë kur oficerët me përvojë të Departamentit të Eksarkatit, pasi kishin vendosur të gjitha ankesat nën mikroskop, vendosën të përfundonin veprimin e tij .

 "Kohët e fundit, dhe të paktën nga fillimi i qershorit 2020 deri më sot, shërbimi ynë ka identifikuar aktivitetin kriminal të një personi që kryen sistematikisht vjedhje dhe grabitje në dyqane të ndryshme dhe makina të parkuara si brenda rrethit tonë të policisë. si dhe në zona të tjera si Ampelokipi, Sintagma, Kypseli, Akropoli ” .

Informacioni i Shërbimit tonë, vlerësimi i të dhënave të marra nga materiali i mbledhur para-hetimor i vjedhjeve të raportuara, zgjedhja e shënjestrave specifike, mënyra e ngjashme e veprimit dhe metodologjia si dhe korrelacioni i rasteve në shqyrtim, të gjitha konverguan në të njëjtin drejtim, se ishte për të njëjtin autor, i cili kryen sistematikisht grabitje, vjedhje në dyqane dhe makina duke rezultuar në formimin e një infrastrukture të përshtatshme për kryerjen e përsëritur të veprës së padrejtë të mësipërme me qëllim të fitimit të të ardhurave, ndërsa vrulli i vazhdueshëm për të kryer të padrejtën specifike si element i personalitetit të tij " thuhej në deklaratën e policisë.

 Ndërsa në lidhje me skenën e arrestimit të tij, transmetuesi i Sigurimit shprehet: "Rreth orës 19.50 të datës 15/01/2021, oficerët e policisë së shërbimit tonë, në bashkëpunim me oficerët e policisë të OPKE GRUPIT (K200TH), arrestuan të mësipërmin se u përpjekur të hynte në derën e përparme të një ndërtese apartamenti në Rrugën Homerou 15, Athinë, në  një depo të ndërtesës së apartamentit ku ai e kishte ruajtur me kohë. Në duart e tij u gjetën dhe konfiskuan dy karta (një kartë telefoni dhe një kartë bankare e ETHNIKI) me të cilat ai do të hapte derën e hyrjes së ndërtesës së banesës ".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco