FOTO/ Covid i merr jetën artistes së njohur shqiptare

FOTO/ Covid i merr jetën artistes së njohur shqiptare

14:17, 27/11/2020
A+ Aa A-

Koronavirusi nuk po kursen askënd.

Sot është mësuar se Covid-19 i ka marrë jetën artistes së njohur shqiptare, Lumturi Blloshmi.

Ajo kishte disa ditë që ishte shtruar në spital në gjendje të rëndë.

Ditën e sotme ka humbur jetën në moshën 76-vjeçare.

Image

Blloshmi ishte e njohur në Shqipëri dhe jashtë për veprat e saj.

Lumturi Blloshmi u lind më 1944 në Tiranë.

U diplomua për pikturë në Institutin e Lartë të Arteve, sot (AAB). Ka punuar në disa institucione kulturore, së fundmi në Institutin e Monumenteve të Kulturës në Tiranë.

Ka ekspozuar rregullisht para viteve ’90 dhe me të njëjtin rritëm ka ekspozuar dhe pas tyre, por me të vetmin dallim, që lidhet me realizimin e një numri në rritje të ekspozitave vetjake, si brenda dhe jashtë vendit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Muzapopullore 27/11/2020 18:08

U prehsh ne paqe Lume. Artiste me nje picture unike ne pjeseza dhe e shumshtresezore ne te tërën. Jete plot te thepisura. Arti jot kurrë spati "nevojë" për pseudo artistë e kriptokomuniste. Dheun të lehtë do ta kesh.

R.I.P.27/11/2020 16:43

U prehsh ne paqe Lume Bloshmi! Me siguri kolegut te saj piktor kryeminister nuk i ka vajtur mendja te pyes dhe te interesohet per Lumen, pasi ajo ishte shume kritike ndaj tij dhe kryerames nuk i pelqejne kritikat

Shto koment

Denonco