Koronavirusi/ Nis mbyllja e shkollave

Koronavirusi/ Nis mbyllja e shkollave

14:43, 25/11/2020
A+ Aa A-

Nga 1 dhjetori do të nisë mbyllja e shkollave për të ndaluar infektimet e reja.  

Është ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ajo e cila tha sot se pjesa më e madhe e shkollave do të jenë online nga data 1 dhjetor.

‘Ashtu si e kemi përsëritur shëndeti juaj dhe i fëmijëve është i pari. Deri tani fëmijët nuk vlerësohen të jenë transmetues të lartë i infeksionit.

Protokollet në shkolla janë zbatuar, por për të minimizuar risqet ku të pranishme janë edhe infeksionet e tjera respirator, pas rekomandimit të Komiteti të Ekspertëve kemi vendosur që ti rekomandojmë ministrisë së Arsimit që prej datë 1 dhjetor të aplikojmë skenarët me mësim të alternuar, klasike, fizike dhe të kombinuar me mësim online.

Bazuar në specifikat e situatës lokale të epidemisë.’ tha Manastiruliu ndër të tjera.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

altini25/11/2020 18:45

Meqe nuk vleresohen si rrezik infeksioni, atehere perse po i mbyllni shkollat? Kane mbetur ne vend, ende njerez qe kane llogjike dhe nuk kane lindur skerkave nga i merrni ju rilindasit e shekullit XXI taborrin e servileve qe ju rrethojne.

Shto koment

Denonco