Emrat/ Dënohet ‘Gjyshja’ mafioze shqiptare dhe burri i saj, zhvatën mbi 130 mijë paund gjatë vitit

Emrat/ Dënohet ‘Gjyshja’ mafioze shqiptare dhe burri i saj, zhvatën mbi 130 mijë paund gjatë vitit

20:41, 02/11/2020
A+ Aa A-

Pronarja e një bamirësie të rreme që kontrabandonte njerëz në Mbretërinë e Bashkuar është dënuar me më shumë se pesë vjet burg.

Pranvera Smith, 47 vjeçe, krijoi shoqatën “Freedom to Stay” në 2014 dhe drejtoi grupin me bazë në Birmingham me partnerin e saj Flamur Daka, 44 vjeç.

Organizata, e cila me mashtrim mori një grant 10,000 £ nga Fondi Kombëtar i Komunitetit të Lotarisë, pretendoi se qëllimi i saj ishte të ndihmonte azilkërkuesit shqiptarë të ndjeshëm për t’i ndihmuar në sistemin e përfitimeve dhe kujdesit në Mbretërinë e Bashkuar.

Smith e përshkroi veten si “La Nonna”, ose një gjyshe mafioze shqiptare, për të trembur emigrantët dhe për t’i kërcënuar ata duke paguar rreth 1000 £ secili për shërbimet e Freedom to Stay, sipas policisë.

Shumë nga të sapoardhurit përfunduan duke punuar në larje makinash me më pak se paga minimale.

Smith dhe Daka gjithashtu mbyllën një sy qorr ndërsa viktimat punonin në fermat e kanabisit për të paguar shërbimet e saj “bamirëse”, tha policia.

Një hetim nga Njësia Rajonale e Krimit të Organizuar të West Midlands zbuloi se çifti po mbushte xhepat e tyre me paratë e taksapaguesve dhe u ngarkonte klientëve para megjithëse shërbimet e tyre i deklaronin falas. Madje, gruaja kishte trafikuar njerëz në kamionë nga Shqipëria.

Më 2 korrik të këtij viti, oficerët e ROCU, duke punuar së bashku me Njësinë e Trafikimit të Njerëzve në Flanders Lindore në Belgjikë, shpëtuan një 21-vjeçar nga pjesa e prapme e një kamioni në portin belg.

Zyrat e bamirësisë në Hagley Road, Birmingham, u bastisën, së bashku me adresat e shtëpisë së çiftit dhe një pronë në Bearwood High Street, të cilën Smith kishte shpenzuar rreth 30,000 £ duke u kthyer në një restorant mesdhetar dhe që u përdor për të pastruar të ardhurat e tyre të krimit, sipas policia.

Detektivët përshkuan financat e Freedom to Stay dhe zbuluan se vetëm në gjashtë muajt e parë të vitit 2020, ajo kishte përfaqësuar më shumë se 130 viktima dhe së bashku u kishte marrë të paktën 130,000 £.

Smith dhe Daka u akuzuan të dy për shkelje të ligjit të emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar.

Smith u akuzua gjithashtu për mashtrim dhe furnizimin me kanabis, pasi oficerët gjetën një kilogram drogë.

Daka u akuzua gjithashtu për furnizim me kokainë.

Smith u dënua me pesë vjet e katër muaj burgim, dhe Daka me katër vjet, pasi ata u deklaruan fajtorë për veprat në Birmingham Crown Court javën e kaluar.

Kryeinspektori tha: “Këto ishin cinike, duke llogaritur krimet e tyre. Smith dhe Daka e pozicionuan veten si njerëz bamirës me zemër të madhe, të cilët dëshironin të ndihmonin njerëz shumë të rrezikuar.

Ne besojmë se ata kishin për qëllim të kontrabandonin deri në 30 persona në muaj në MB. Dhe ndërsa viktimat e tyre po vuanin, Smith dhe Daka po bënin shumë para, të cilat ata i shpenzuan për zhvillimin e një restoranti dhe për shtëpitë në Shqipëri dhe Turqi.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Emigranti02/11/2020 22:45

Kjo shprehja jam Nona e mori ne qaf pranveren, se e perdorte gjat gjith dites, keqardhje per partnerin e saj Mul daken, e hengri kot fare

Shto koment

Denonco