Shoqërohen 7 persona në komisariate, policia gjobit 717 qytetarët

Shoqërohen 7 persona në komisariate, policia gjobit 717 qytetarët

16:28, 29/10/2020
A+ Aa A-

Policia e Shtetit dhe ajo Bashkiake kanë vazhduar edhe këto 24 orë aksionin për mosmbajtjen e maskave në rrugë. Sipas njoftimit të policisë gjatë 24 orëve të fundit janë gjobitur me masën 3 mijë lekë, 717 qytetarë.

Po ashtu janë shoqëruar në polici, 7 qytetarë, pasi nuk kanë pranuar ose nuk kishin mjetin e identifikimit për t’ua treguar punonjësve të Policisë.

‘Vijojnë në të gjithë vendin, kontrollet për monitorimin e zbatimit të masave anticovid.

Ndëshkohen me masë administrative 717 qytetarë që u konstatuan pa maskat mbrojtëse.

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masës së re për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse, e cila është detyrim për të gjithë qytetarët, që në momentin që dalin nga shtëpia.

Në zbatim të masave anticovid, gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin, nga Patrullat e Përgjithshme dhe ato të Policisë Rrugore janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë, 717 qytetarë që janë konstatuar pa maskat mbrojtëse.

Gjithashtu, gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 7 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit apo nuk e kanë pasur atë me vete, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

Policia e Shtetit falënderon qytetarët që respektojnë këtë masë mbrojtëse dhe apelon që të gjithë të vendosin maskat mbrojtëse, të respektohet me rigorozitet vetëkarantinimi i detyrueshëm nga ata qytetarë që janë të prekur me COVID-19, pronarët e lokaleve të respektojnë protokollet e sigurisë dhe të mos kundërshtojnë urdhrin e punonjësve të Policisë, pasi Policia e Shtetit është në shërbim të qytetarëve, për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e tyre, ndaj dhe është i rëndësishëm zbatimi i kësaj mase mbrojtëse sepse parandalon infektimin me COVID-19.’

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco