Rekord viktimash/ 7 të vdekur dhe 284 raste me Covid në 24 orë

Rekord viktimash/ 7 të vdekur dhe 284 raste me Covid në 24 orë

17:08, 27/10/2020
A+ Aa A-

Shifra të zeza kanë mbërritur ditën e sotme nga koronavirusi.

7 qytetarë kanë humbur jetën në 24 orët nga Covid.

Ky është numri më i lartë i viktimave ditorë që prej nisjes së epidemisë së epidemisë.

Në total në vendin tonë kanë humbur jetën 487 persona për shkak të Covid-19.

Ndërkaq janë 284 raste të shënuara gjatë ditës së fundit.

Raste të reja ditore 284

Të shëruar ne 24 orë 103

Të shtruar në spitale 285

Humbje jete në 24 orë 7

Testime ditore 1278

Deklarata e plotë e Ministrisë së Shëndetësisë:

Ju informojmë lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1278 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 284 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 103 qytetarë, duke e çuar në 10808 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

119 raste në Tiranë,

29 në Shkodër,

26 në Durrës,

13 në Vlorë,

12 në Pogradec,

11 në Korçë

Nga 10 raste në Fier, Elbasan,

9 në Lushnje,

8 në Berat,

6 raste në Kavajë, Gjirokastër, Përmet, nga

5 raste në Krujë, Devoll, Sarandë,

4 në Librazhd

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 285 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një infermiere 50 vjeçare nga Elbasani një mjek 64 vjeçar nga Lushnja, një 61 vjeçare, një 62 vjeçar dhe një 76 vjeçar nga Tirana, një 78 vjeçar nga Fieri, një 81 vjeçar nga Mirdita me sëmundje bashkëshoqëruese. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët për të mbajtur detyrimisht maskën edhe në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.

Përdorimi i barrierës mbrojtëse duhet të konsiderohet vetëm si një masë plotësuese dhe jo si zëvendësim i masave parandaluese. Ajo duhet të zbatohet së bashku me distancën fizike 1.5 – 2 m dhe higjienën e duarve.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (27 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 284

Të shëruar ne 24 orë 103

Të shtruar në spitale 285

Humbje jete në 24 orë 7

Testime ditore 1278

Testime totale 119,607

Raste pozitive 19,729

Raste të shëruara 10,808

Raste Aktive 8,434

Humbje jete 487

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4302

Durrës 809

Fier 551

Shkodër 521

Korçë 506

Lezhë 387

Elbasan 380

Vlorë 338

Berat 238

Kukës 182

Gjirokastër 128

Dibër 92

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco