Nëna e Kacifas: Djali im është yll që ndriçon helenizimin, do vdesim grekë

Nëna e Kacifas: Djali im është yll që ndriçon helenizimin, do vdesim grekë

08:10, 25/10/2020

Dy vite pas vdekjes së Kostandin Kacifas, në fshatin Bularat është organizuar një ceremoni përkujtimore, ku kanë marr pjesë të afërm, bashkëfshatarë dhe përfaqësues të shoqatës “OMONIA” në Shqipëri.

Gjatë kësaj ceremonie,  Maria, nëna e 35-vjeçarit ndërsa ka folur për mediat e pranishme dhe ka kërkuar të zbardhen detajet mbi vdekjen e të birit, ndërsa ka folur edhe për ekzistencën e një videoje.

“Kërkoj të shoh përballjen e djalit tim. Pse e fshehin videon? Pse nuk na e japin? Ai ishte një djalë trim në mbrojtje të asaj që besonte të kombit dhe etnisë sonë. Djali im, sado që të duan ata ta mbulojnë, është një yll në qiell që ndriçon gjithë helenizmin dhe gjithë Vorio Epirin. Nuk preku askënd djali im. Mund t’i kishte vrarë të gjithë, por falënderoj Zotin që nuk ka vrarë njeri. E ndiqnin 40-50 vetë, gjithë Renea. Çfarë bëri djali im? Ngriti flamurin? Flamuri na takon, doni apo s’doni ju. Jemi grekë dhe grekë do vdesim”, u shpreh ajo.

Familjarët e Kostandin Kacifas kishin kërkuar që ceremonia të zhvillohej më 28 tetor, datën e vdekjes së tij, por autoritetet kanë dhënë leje që që ceremonia të zhvillohet këtë të shtunë, për të shmangur ndonjë incident të mundshëm./Opinion.al/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Fifi28/10/2020 15:35

Vdis si te duash moj plake Jo vetem shqiptareve ,por as grekeve nuk u prishet dhalla se si do ngordhesh ti!

Tomy26/10/2020 20:37

Kujt i plasi per jorgon tend Fundja 1 grek me pak. I lumte reneas ...

Drejtesia26/10/2020 19:40

Elma,Elma, paci fatin e asaj, deren tuaj, Bona shkafsh dhe tredhur cfare te ka pragu, utt

alma26/10/2020 13:06

na plasi k.,.. per ty dhe ate

elma26/10/2020 11:30

Na plasi trapi

toni25/10/2020 08:59

do vdesin greke........ ca te tjere di vdesin shqiptare ca italiane etj etj ... se kuptoj kete avantazhin e madh te te vdekurit grek ???????????????????????? kujt i plasi te jete grek ......idiote

Balo Bna25/10/2020 08:21

Dritë pastë ai biri yt,po helenizmi nuk bazohet në njerëz të shkarë.. Më tepër sesa tërbimet me flamur,ai është kulturë dhe traditë... Fatkeqësisht ju "grekët" e tredhur nga Hoxha nuk keni asnjërën....

Shto koment

Denonco